Bývanie v podkroví so sebou prináša nielen povznášajúce estetické zážitky, ale niekedy aj celkom prízemné starosti.
Jednou z najcharakteristickejších vlastnotí podkrovia je skutočnosť, že väčšinu jeho „stien“ tvorí strešný plášť domu. Ten by mal okrem bezpečnostných a tepelnoizolačných vlastností spĺňať aj určité estetické kritériá a nie každé riešenie strešného plášťa, pod ktorým sa skrývajú obytné priestory vyzerá zvonka optimálne. Návrat stavebníkov k šikmým strechám dáva zelenú pre využitie podkrovných priestorov, ale strecha by mal tvoriť organickú cúčsť architektúry budovy.
Funkčnosť podkrovia ovplyvňuje výška strechy, jej sklon, tvar a proporcie a vikiere, strešné oknáý, komíny, štíty a mansardové otvorenie strechy poskytujú ďalšie spektrum možností riešenia obytných priestorov pod strechou.
Aká je teda vhodná strecha pre podkrovie?
Odborníci najčastejšei odporúčajú sklony strechy medzi 35 až 50 stupňov ako najoptimálnejší – strecha by mala byť sedlová.
Valbová, polovalbová, či stanová strecha sa príliš neodporúča a čím viac úžľabí, hrebeňov a prienikov strešných rovín obsahuje, tým je väčšie percento jej poruchovosti a, samozrejme, rastie i cena strechy. Komplikovaná strecha má komplikovaný nosný systém a ten následnej obmedzuje priestor podkrovia – tu viac ako kde inde platí, že v jednoduchosti je krása a hlavne spoľahlivosť a účelnosť na dlhé roky. Podkrovie sa obvykle využíva ako súkromná časť budovy a preto musí spĺňať hygienické a technické požiadavky na kanalizáciu, prívody vody, elektriny, či plynu a pre pohodlné a zdravé bývanie.
Možným obmedzením v prípade, ak ide o rekonštrukciu strašieho podkrovia sú i pôvodné rozvody inžinierksych sietí na spodných poschodiach. Jednotlivá výška stien podkrovných miestností býva obmedzená konštrukciou strešného plášťa a preto je potrebné, aby sme sa oboznámili s najnutnejšími výškovými a šírkovými požiadavkami, ako je napríklad umiestnenie nábytku, či sanitárnej keramiky.
Minimálna výška bočných stien pre obytné podkrovné priestory sa obykle udáva 130 cm a minimálna svetlá výška miestnoti 250 cm. Miestnosť s nižšími stenami môžeme síce využiť napríklad ako spálňu, ale nad lôžkom by sme mali mať minimálnu vzdialenosť od šikmého stropu aspoň 50 cm – inak si pri vstávaní budeme udierať o strop hlavu. Minimálna šírka pracovnej dosky na kuchynskej linke, situovanej pri stene by mala byť 60 cm a vzdielenosť medzi kuchynskou linkou a ďalším kusom nábytku – napríklad jedálenskou súpravou by sa mala pohybovať nad 90 cm – inak tam budeme mať málo miesta.
Foto: engadin.com, huf-haus.com, ratgeberzentrale.de