Bývanie v podkroví nie je len bývaním „pod trámami“, ale aj neskutočne romantickým miestom, z ktorého máte výhľad do neba.
Aby bolo toto miesto naozaj oázou v dome, musíme dodržiavať mnohé zásady, technologické postupy a správny výber materiálu, aby sme sa potom nesťažovali na problémy s prehrievaním v lete, s chladom v zime, s hlučnosťou padajúcich kvapiek dažďa a inými rušivými elementmi.
A k tomu všetkému sa musíme naučiť doslova čarovať s priestorom. Ku komfortu prispeje najmä materiál, ktorý si na rekonštrukciu podkrovia vyberieme.
Prehľad materiálov používaných pri rekonštrukcii podkrovia
Izolácia
Konštrukcia šikmej strechy nám nedáva ľahkú možnosť zateplenia a odhlučnenia priestorov pod ňou. Náročné je aj vytvorenie izolácie proti vode a vlhkosti a položenie krytiny. Všetky vrstvy musia na seba nadväzovať, aby strecha plnila svoj účel a neznehodnotil sa obytný priestor pod ňou. K správnemu riešeniu podkrovia patrí nielen tepelná izolácia, ale aj celková ochrana proti prehrievaniu v lete, chladu v zime. Tiež musíme dbať na vnútorné usporiadanie priestoru pre správne fungovanie tohto obytného interiéru.
Prepája sa tu problematika tepelnej hospodárnosti, ochrany konštrukcií a hygieny bývania. To všetko závisí od množstva technických detailov. Dôležité je premyslieť si samotný zámer, projekt a aj dokonalé remeselné prevedenie. Dôležitým základom pre ďalšie energetické fungovanie podkrovia je voľba vhodnej izolácie.
Hrúbka izolácie sa vo všeobecnosti odvíja od platnej technickej normy. V závislosti od daného materiálu a typu strechy stačí zvyčajne približne 18 - 24 cm izolácie. Pre dosiahnutie odporúčanej hodnoty je potrebné však približne 32 cm izolačného materiálu. Závisí to od tepelnotechnických vlastností použitých materiálov aj pôvodnej konštrukcie. V podkroví pod strechami, ktoré je vystavené priamemu slnečnému žiareniu, je možné vytvoriť príjemné prostredie pomocou konštrukčných alebo doplnkových prvkov, ktoré vzhľadom k typom striech navrhujú odborníci v spolupráci s projektantom.
Sadrokartón
Pod pojmom sadrokartón si však nepredstavujeme len dosky. Je to kompletný ucelený systém spojok, profilov, pásikov a kotiev, ktorými ľahko vytvoríme akúkoľvek konštrukciu, zníženie stropu alebo opláštenie. Pri obývaní podkrovných priestorov ide vždy o atypický priestor so šikmými stropmi, mnohými zákutiami a výklenkami, ktoré je potrebné predovšetkým zaizolovať a až potom obložiť. Tu je sadrokartón ako materiál neoceniteľný. V tomto prípade sa používa červený, ktorý má nehorľavú úpravu. Aj tu oceníme predovšetkým ľahkú manipuláciu s ním, nižšiu hmotnosť a hlavne veľmi dobrú spracovateľnosť na vhodný rozmer.
Drevoštiepkové dosky
Pod drevoštiepkové dosky, ale aj sadrokartón či drevené obklady ukryjeme tiež nové elektrické rozvody na vypínače a zásuvky, ktoré sme museli počas rekonštrukcie nainštalovať do týchto priestorov. Vedenie elektrického napätia však musí spĺňať všetky bezpečnostné normy.
Drevo i plast
Na šikmé steny, ako podbitie krovov a zakrytie izolácie je možné samozrejme použiť aj palubovky. Vzhľadom k tomu, že sme chatársko - chalupársky národ, majú u nás pomerne veľkú tradíciu. Dobre sa s nimi pracuje a ľahko ich skrátime a upravíme k danému použitiu. Ukončenie krajov sa vykonáva drevenými lištami s rôznym profilom. Pri ich povrchovej a farebnej úprave je však lepšie voliť svetlejšie prírodné odtiene alebo bezfarebný lak. Priestor sa nám tak zbytočne opticky nezmenší a neztmavne. Vďaka jednoduchej manipulácii so systémom perodrážka sú palubovky tiež veľmi vhodné na použitie na podlahy zvýšených galérií, poschodí a pódií. Na stropné podhľady a podbitia krovov je možné použiť aj plastové obkladové panely najrôznejších vzorov a dezénov.
Foto: www.pro-dvigay.ru, www.smallwonderlabs.com, www.sekret-remonta.ru, www.muratordom.pl
(i.n.)