Základnou požiadavkou pri plánovaní rekonštrukcie starého domu vzhľadom na využitie priestorov pre podkrovie je, aby mala pôvodná strecha objektu potrebný tvar, ktorý je určený konštrukciou krovu. Medzi problematické časti podstreší patria predovšetkým veľmi nízke stropy, väzníky v podlahe, klieštiny, odvetrávacie potrubia a ďalšie technické prekážky.
Najvhodnejšie pre prestavbu priestorov pre podkrovie sú strechy manzardové alebo sedlové. Obe poskytujú dostatok miesta s pochôdznou výškou a dva rovné štítové múry, ktoré sú dôležité pre dobrý pocit bývajúcich. Priestor pre zriadenie podkrovia je možné nájsť aj v podstreší valbových striech. V tom prípade ale rátajte s tým, že všetky štyri steny sú šikmé, čo zmenšuje celkovú veľkosť využiteľnej plochy.
Manzardové a sedlové strechy, v ktorých chceme vytvoriť priestor pre podkrovie by mali byť konštrukčne riešené so sklonom 35 ° a viac. Strechy zo sklonom do 35° sú dostavbu podkrovia úplne nevhodné. Ideálny sklon sa nielen podľa názoru odborníkov, ale tiež užívateľov podkroví pohybuje v rozpätí od 40° do 55°. Platí, že čím je sklon vyšší, tým lepšie. V takomto podkroví je možné vytvoriť dokonca aj dvojpodlažný byt.
Strešný balkón
K podkrovnom bytom si možno dopriať aj balkóny. Ide o takzvané strešné balkóny, skladajúce sa z dvoch častí. Horná väčšinou funguje na rovnakom princípe ako výklopné okno - svoj pevný bod má v hornej časti a vyklopíte ho celé smerom von. Spodná časť sa líši podľa typu strechy.
Môže ísť o klasické jednokrídlové "dvierka" - taký strešný balkón slúži ako vstup na terasu, pokiaľ ju priestory pre podkrovie majú. Druhým variantom sú balkóny, kde sa spodná časť opäť vyklápa von. Možný je aj variant s pevným spodným dielom. Strešné balkóny do priestorov pre podkrovie sa vyrábajú na mieru, preto je výhodné dohodnúť sa na ich realizácií s výrobcom.
Foto: www.sinkevich.info, www.presse.velux.de, www.edelveis72.ru, www.forumhouse.ru
Autor: Ivan Nôta