Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Pocit bezpečnosti domova je okrem iného spájaný aj s pocitom tepla. Nenadarmo sa už odjakživa v prenesenom slova zmysle hovorí napríklad o spoločnom posedení pri rodinnom krbe. Jeho realitu a blízkosť vnímame skutočne všetkými zmyslami.
Interiérové otvorené krby
sú síce známe dlhoročnou tradíciou, ale v ostatnej dobe sa od ich stavieb z ekonomických dôvodov upúšťa. Sú to totiž murované otvorené ohniská s priamym napojením na komín, bez možnosti prídavných výmenníkov. Ich účinnosť, predstavujúca 8-15 % je veľmi nízka, čo v praxi znamená, že spálením veľkého množstva dreva získame len málo tepla. Svoje uplatnenie teda nájdu viac menej len v prechodných ročných obdobiach na tzv. prekurovanie. V zime sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, celkové vykurovanie príbytkov by totiž kapacitne nezvládli.
Otvorené krby sa hodia do veľkých miestností, čo ale vplýva na ich funkčnosť. Ich často príliš veľkým otvorom- portálom sa z miestnosti, v ktorej stoja, odoberá príliš veľa vzduchu. Na druhej strane, pri otvorených oknách je ich účinnosť absolútne minimálna.
Nedostatočný prívod vzduchu v krboch spôsobuje podtlak a jeho výsledok pocítime vo forme nepríjemného zadymenia vykurovanej miestnosti. Na výstavbu krbu, ktorý má fungovať optimálne, musíme použiť výpočet pre cirkuláciu vzduchu, ktorá je závislá a ohraničená veľkosťou miestnosti a komína. Jeho kvalitu teda určuje pomer medzi veľkosťou miestnosti a portálu.
V závislosti od spôsobu prívodu vzduchu do krbov ich delíme na 2 typy. Prvý je konštruovaný tak, že si vystačí aj s množstvom vzduchu odsatej z miestnosti. Pri druhom type je potrebný ďalší prívod vzduchu, ktorý sa privádza z vonku pomocou rúry. Tá by mala v krbe ústiť priamo pod ohniskom alebo v jeho blízkosti. Ak sa však v miestnosti momentálne nekúri, vysáva z nej krb teplý vzduch a odvádza ho von. Zabrániť tomu môže zabudovaná komínová klapka.
Otvorené krby sú pevné stavby, vážiace okolo 350 kg a ich ohniská sú zväčša šamotové alebo ich tvoria prefabrikáty podobné krbovej vložke. Nesmie sa v nich kúriť smolovým drevom, pretože silno iskrí. Naopak, odporúča sa drevo z ovocných stromov, brezy a pod.
Ďalšími nevýhodami otvoreného krbu je nerovnomerné rozloženie teploty v miestnosti a samozrejme vysoká prašnosť.
Pomerne zložitá, i keď samozrejme zvládnuteľná, je aj samotná technika kúrenia, nepríjemnosti nás môžu čakať už hneď pri rozkurovaní. Ak je komín príliš studený alebo vonku fúka silný vietor, dym sa začne vracať späť do miestnosti.