Pokiaľ ste náročnejší a vaša ekonomická situácia vám dovoľuje siahnuť hlbšie do vrecka, oslovte záhradného architekta, aby vám navrhol projekt vášho originálneho grilu. Jeho stavbu potom prenechajte odborníkovi. Stavba vonkajšieho kozubu by sa mala nadväzovať na stavbu domu, to znamená, že by na jeho realizáciu mali byť použité materiály zhodné s prvkami terás, átria alebo záhrady napr. s materiálom oporných múrikov.
Kam umiestniť záhradný kozub?
Ak kozub nie je umiestnený na už vybudovanej terase, treba preň ešte pred realizáciou vybudovať vhodné podlažie. Murovaný exteriérový kozub by mal stáť na podkladovej doske so železobetónu, zapustenej do terénu do hĺbky od 20 do 40 cm, ktorá dokáže rozložiť hmotnosť kozubu. Doska by mala mať mierny spád, ktorý by zabezpečoval bezproblémový odtok dažďovej vody a mala by byť posypaná alebo vydláždená nehorľavým materiálom tak, aby bola obsluha kozubu pohodlná. Súčasťou kvalitného krbu je aj dostatočne veľká pracovná plocha. Samotný krb sa často stavia ako súčasť steny domu alebo stienky vybudovanej v záhrade, takže okrem dostatku pracovnej plochy sa v takomto prípade dá vytvoriť aj dostatočné množstvo políc a úložných priestorov na grilovacie pomôcky a riad. Zabúdať netreba ani na potrebu pomerne veľkého zásobníku paliva. Pokiaľ gril nie je súčasťou domu, ale stojí obďaleč na záhrade, doporučuje sa k nemu priviesť i prípojky vody, odpadu a poprípade aj elektriky.
Záhradný kozub by mal stáť na záveternom mieste. Ak nestojí priamo pri dome, možno na jeho umiestnenie využiť zárez vo svahu či terénnu vlnu. Pokiaľ sa na záhrade vhodné záveterné miesto nenachádza, je dobré vybudovať pri kozube ochrannú stienku, ktorá obmedzí prúdenie chladného vzduchu a miesto ochráni pred vetrom. Podobne by bolo vhodné kozub a miesto okolo neho, zatieniť pred ostrým slnkom alebo pred nepriazňou počasia. Vhodné sú pergoly, ľahké striešky alebo vysúvacie markízy. Takto sa zaistí väčšie pohodlie pri príprave jedla ale i jeho následnej konzumácii.
Pri výbere vhodného miesta pre záhradný kozub treba dodržať bezpečnostnú vzdialenosť od okolitých budov a drevených súčastí záhrady, ale taktiež od rôznych drevín a porastov. Kozub by mal byť v záhrade umiestnený skôr v odľahlej časti tak, aby naši susedia neboli obťažovaní dymom alebo hlukom. Kozub v žiadnom prípade nesmie stáť priamo pod stromom.
Podľa typu konštrukcie sa kozuby delia na dva typy a to európske a americké. Rozdiel medzi nimi určuje najmä spôsob výstavby komína. Pokiaľ sa kozub napojí už ku stojacemu komínu, ide o typ európsky. Americký kozub sa stavia súčasne s integrovaným komínom a v sebe má zabudovanú expanznú komoru, ktorá slúži na eliminovanie spätného toku ochladeného dymu pri nárazoch vetra. Pri Európskom type krbu sa tento problém rieši prostredníctvom prieduchu v komínovom telese. Foto: www.bullerjan.biz, www.sad-dom.blogspot.com, www.opechkah.ru, www.czmcam.org