Krbová vložka

krbová vložkaKrbové vložky sa začali využívať až v ostatných rokoch, dovtedy v obydliach na Slovensku prevládali otvorené krby. Sú to, laicky povedané, hotové ohniská s reguláciou pre prívod vzduchu, presklenými dverami z kremičitého skla a priamym odvodom spalín do komína. Môžu stáť v miestnosti samostatne, ale dajú sa aj zabudovať do plášťa krbu a zvyšujú tak jeho tepelnú účinnosť na cca. 80%.
 

Krbová vložka

 

Podľa materiálu použitého pri ich výrobe rozlišujeme krbové vložky liatinové s liatinovým alebo šamotovým vnútorným plášťom, plechové so šamotovým plášťom alebo bez neho a vložky oceľové. Plášť oceľovej vložky je hermetický zvarený a výborne znáša vysoké teploty a teplotné rozdiely bez toho, aby mu hrozilo prasknutie. Z vnútornej strany je plášť chránený šamotovými doskami, ktoré pod vplyvom tepla nepraskajú a výborne akumulujú teplo. V porovnaní s otvoreným krbom je teplota v krbovej vložke omnoho vyššia a tepelné žiarenie vyžaruje do väčšej vzdialenosti.
V prechodných ročných obdobiach dokážu nahradiť hlavné vykurovanie alebo ho v studených ročných obdobiach podporiť.
Podľa typu a funkcie plášťa delíme vložky na jednoplášťové- určené na ohrev jednej miestnosti, dvojplášťové a teplovodné.
 
Dvojplášťové krbové vložky majú na hornej strane pripravené hrdlá na pripojenie pre rozvod teplého vzduchu a tým pádom sú predurčené na ohrev viacerých miestností. Ohriaty vzduch je možno medzi ne presne rozdeliť.
 
Teplovodné krbové vložky sú určené na vykurovanie celého domu. Krb sa napojí na teplovodný systém vykurovania a dokáže ohrievať aj teplú úžitkovú vodu. Zapojuje sa spolu s ďalším - hlavným zdrojom tepla napr. elektrickým kotlom a celý systém kúrenia je plne automatizovaný. To znamená, že pri rozložení ohňa v krbe sa elektrický kotol automaticky vypne a krb začne vykurovať cely dom. Ak chceme krb s vložkou využívať ako hlavný zdroj tepla, je dôležité, aby výšku jej potrebného výkonu stanovil odborník. Pre správny výpočet výkonu je totiž nutné zohľadniť nielen všetky možné tepelné straty, ale dokonca aj lokálne klimatické podmienky a orientáciu objektu voči svetovým stranám. V prípade, že má krb s vložkou slúžiť len ako sekundárne vykurovanie na prechodné obdobie, bude odhliadnuc od všetkých činiteľov, určite postačujúcim zdrojom tepla.
 
Dokonca nie je rozhodujúce ani to, či sa ním bude vykurovať jedna alebo viacej miestností. V tomto prípade môže majiteľ o kúpe vhodnej krbovej vložky rozhodnúť aj sám, lebo vo všeobecnosti platí: pre akýkoľvek objekt a dobre izolovaným obvodovým plášťom a kvalitnými oknami, ktorý sa nachádza miernom klimatickom pásme potrebujeme 1 kW na 10 m2 obytnej plochy. Pokiaľ objekt nemá kvalitnú izoláciu, treba počítať s údajom 2 kW na 10 m2 obytnej plochy a štandardnej výške miestnosti 2,6 m. V krbovývh vložkách sa odporúča použiť na kúrenie akýkoľvek druh dreva alebo ekobrikety, v žiadnom prípade však nie uhlie. Hoci v niektorých špeciálne upravených krbových vložkách možno kúriť aj uhlím hnedým, čierne uhlie neprichádza do úvahy! Oheň z čierneho uhlia nielenže veľmi silno iskrí, ale mohol by poškodiť aj špeciálne sklo na dvierkach. To síce vynikajúco prepúšťa teplo (až okolo 95%) ale zároveň je aj veľmi krehké a pri akejkoľvek prudkej zmene teploty by mohlo prasknúť.
 

Fofo: www.caminy.ru

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

8957