Hneď v úvode si treba uvedomiť, že v kuchyni potrebujeme zaviesť osvetlenie pracovné a osvetlenie náladové. Náladové osvetlenie nám poslúži pre vytvorenie príjemnej intímnej atmosféry po jedle alebo pri posední pri káve.
Tento druh svetla potrebuje hlboké odtiene a mäkký charakter, vplývajúci na emócie. Náladové osvetlenie kuchyne nie je vhodné na prácu, ale skôr na nasvietenie konkrétnych dekoračných predmetov či napr. váz a poličiek. Zaujímavo vyzerá aj nasvietenie kvetín. Pri náladovom osvetlení by sme nemali manipulovať žiadnymi kuchynskými spotrebičmi, riadmi či nožmi. Pri tejto činnosti nám musí slúžiť svetlo pracovné.
Pracovné osvetlenie v kuchyni je možné rozdeliť do konkrétnych skupín: centrálne osvetlenie miestnosti, osvetlenie pracovných plôch, osvetlenie jedálenského stola, vnútorné osvetlenie skriniek, chladničky či mikrovlnnej rúry. Jednotlivé druhy osvetlenia majú svoje špecifiká a každý musí zodpovedať určitým požiadavkám.
Centrálne osvetlenie v kuchyni
Centrálne osvetlenie kuchyne musí v prvom rade slúžiť na bezpečnú orientáciu v kuchyni. Je potrebné, aby na ňu svetlo dopadalo zhora a osvetľovalo najmä predmety v hornej časti kuchyne. Takúto požiadavku spĺňa najmä stropné svietidlo, ktorého štýl by mal so zariadením kuchyne harmonizovať. Centrálne svietidlo by sa malo nachádzať v bezpečnej výške aby neprekážalo ani vysokým členom rodiny. Podľa štýlu miestnosti sa máme možnosť rozhodnúť pre stropné svietidlo, jednobodové alebo viacbodové svietidlo.
Ak je kuchyňa malá a jej súčasťou je aj jedálenský stôl, mohla by na centrálne osvetlenie poslúžiť praktická sťahovacia lampa. Vytvorila by sa tak kombinácia centrálneho osvetlenia a osvetlenia jedálenského stola naraz. Pomocou sťahovacej lampy sa svetlo dá pohodlne polohovať a vytiahnutá po strop dokáže pokojne osvetliť celú plochu kuchyne. Sťahovacia lampa nesmie mať kovové tienidlo. To by totiž neprepúšťalo svetlo rovnomerne po miestnosti, ale lampa by svietila len smerom nadol.
Nakoniec ešte jedna rada. Pri podávaní jedla musí byť lampa stiahnutá nad stolom do výšky očí tak, aby stravníkov neoslňovala.
Pri kuchynskom stole sa často stretávajú rodinný príslušníci aj na to, aby si prečítali knihu, či zahrali spoločenské hry. Svoj priestor tu znovu dostáva sťahovacia lampa, ktorou je možné ovplyvňovať intenzitu osvetlenia v kuchyni.
Centrálne osvetlenie však môže byť aj opatrené stmievačom, pomocou ktorého sa v prípade potreby, vytvorí v kuchyni už spomínaná intímna atmosféra.
Osvetlenie pracovnej plochy
V kuchyni sa nachádza niekoľko pracovných plôch a každá z nich by mala byť osvetlená samostatne. Polohu umiestnenia svietidiel by mala určovať výška postavy kuchára. Svetlá by navyše mali byť umiestnené tak, aby užívateľov kuchyne neoslňovali alebo naopak, aby si užívatelia netienili vlastnými telami.
Ideálnym riešením je osvetlenie pracovných plôch zvrchu. Moderné svetelné rampy sa montujú na spodnú časť horných kuchynských skriniek tak, aby priamo osvetľovali plochu pod nimi. Ich svetlo je jemné, neunavuje oči a neskresľuje farby. Na podobnom princípe je založené aj osvetlenie digestoru, ktoré osvetľuje varnú plochu. Pokiaľ sa pracovné plochy nachádzajú aj na kuchynskom ostrovčeku, ich osvetlenie by mali zabezpečovať ploché žiariče umiestnené na rampe nad ním.
Ak sa vo vašej kuchyni nachádzajú aj mobilné pracovné plochy s úložným priestorom, alebo mobilné pracovné stoly, mali by aj tieto byť opatrené vlastným osvetlením.
V kuchyni využívame aj mnoho spotrebičov, ktoré majú zabudované vlastné osvetlenie. Klasickým príkladom sú chladnička, mikrovlnná rúra či rúra na pečenie. V okamihu otvorenia ich dvierok sa aktivuje spínač osvetlenia a zapne sa svetlo. Podobným systémom už sú dnes vybavené aj moderné potravinové skrine.
Ak je súčasťou vašej kuchyne aj komora či klasická špajza, inštalujte si aj do nej automatické osvetlenie, ktoré budete milovať od prvého okamihu. Málokto z nás si totiž uvedomí, koľkokrát za deň stisne kľučku na ich dverách.
K neodmysliteľnému osvetleniu v kuchyni dnes patrí aj osvetlenie jej presklených častí, ktoré sa dá považovať tak za praktické ako i dekoratívne.
Foto: www.homester.com.ua, .alimpia-mebel.ru, www.millionidei.ru