Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti. Pri väčšom rozsahu prác radšej najmite kamenára s patričnými skúsenosťami a špeciálnym náradím. Pre hrubšie opracovanie niekoľkých pieskovcových blokov si vystačíte so širokým sekáčom. Kamene sa opracovávajú tiež vŕtacím kladivom s rôznymi nadstavcami. A dokonca aj flex-brúskou. Tá však musí mať chladenie vodou, ináč zničíte nielen brúsny kotúč, ale aj brúsku samotnú.
Ak by ste sa však chceli do práce s kameňom pustiť na plno a zaobstarať si kamenársku výbavu, nie sú postupy až tak zložité. Kamene sa na hrubo upravujú spomínaným širokým sekáčom, ktorý odštiepi požadovanú vrstvu. Pre stabilitu kameňa, rozloženie sily úderu a presnosť práce je vhodné osekávať kamene na vrstve piesku. Na potrebný rozmer sa kamene tiež režú brúskou flex s diamantovým kotúčom, ktorá je kvôli nutnosti súbežného chladenia vodou zabezpečená oddeľovacím transformátorom.
Plochy rezu sa po odlomení upravujú vŕtacím alebo pneumatickým kladivom s plochými alebo špicatými nástavcami. Pre presnosť stavby sa najprv vyskladáva vždy niekoľko kameňov na sucho, pričom vrstva malty je nahradená drevenými latkami. Pokiaľ je treba kamene pre presné murovanie ešte upraviť, používajú kamenári špeciálne oceľové kliny, ktoré sú buď na tieto účely vykované, alebo vyrobené zo starých sekier.
Foto: www.youtube.com
Autor: Ivan Nôta