ÚvodDomy a bytyRekonštrukcie, údržbaRenovácia drevených okien I.

Renovácia drevených okien I.

staré oknoAk premýšľate nad renováciou vašich starších drevených okien na chate či chalupe, mali by ste v prvom rade zistiť ich skutočný stav. Potrebné je posudzovať všetky činitele, ktoré môžu kvalitu okna ovplyvniť. Patrí medzi ne nielen vzhľad okna a jeho rámov, stav jeho presklenia, ale i to, ako pevne okno sedí v stavebnom otvore, či je v poriadku jeho kovanie, či neovísa a ľahko sa zatvára a otvára. Treba zistiť, či rámy nie sú poškodené drevokazným hmyzom, či nie je prehnité od zatekajúceho dažďa alebo posúdiť, že dostatočne tlmí hluk z ulice. V prvom rade je však potrebné posúdiť jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Lebo preto je okno oknom...

 

Pokiaľ zistíme, že okno je „zdravé“ a stačí mu vymeniť len poškodenú kľučku, pánt, či prasknuté sklo, pretesniť a dať do poriadku jeho povrch, v žiadnom prípade staré okná nevyhadzujte – môžu vám slúžiť ešte celé roky. Ak sú okná deformované či zhnité, skúste si privolať odborníka, ktorému by ste zverili ich renováciu či dokonca výmenu.

 

Oprava starého náteru

 

brúsenie okienNajjednoduchšou časťou renovácie starších okien je ich povrchová úprava. Je to práca, ktorú zvládne priemerne skúsený domáci majster a dokonca aj mnoho praktických gazdiniek.

 

Oprava sa delí na dve časti a to odstránenie starého pôvodného náteru a nanesenie nového náteru. Postup pri oboch častiach je rovnako dôležitý pre výslednú kvalitu. Ak chcete, aby vaše okná boli natreté skutočne profesionálne, musíte z nich zložiť všetky kovania. Nánosom farby by totiž mohlo dôjsť k ich znefunkčneniu alebo minimálne k obmedzeniu ich funkčnosti. Pri odstraňovaní pôvodného náteru si môžeme zvoliť z niekoľkých techník. Podľa druhu náterovej látky môžeme najprv silnejšie poškodené miesta obrúsiť brúsnym papierom nahrubo. Vlhkou handrou z nich potom strieme nečistoty a prach a okná potom natrieme odstraňovačom starých náterov. Ten na rámy nanesieme v dostatočne hrubej vrstve a necháme ho pôsobiť. Dobré je pri každom kroku renovácia okna, dodržiavať podmienky výrobcu jednotlivých prostriedkov stavebnej chémie.

 

Vzniknutú zrazenú hmotu potom oškrabeme z dreva najlepšie pomocou špachtle a povrch  zneutralizujeme.

 

Staré poškodené nátery sa dobre odstraňujú aj pomocou teplovzdušnej pištole a špachtle. Drevo je však potom potrebné väčšinou ešte raz navlhčiť a jemne prebrúsiť, aby povrch dreva zostal čo najhladší. Ak sme už skončili s odstraňovaním pôvodného povrchu, skôr ako začneme rámy natierať, mali by sme sklá prekryť napr. novinami a prelepiť, aby zbytočne nedošlo k ich znečisteniu. Čo sa týka  nanášania nového náteru, postupujeme podľa odporúčania výrobcu a najmä, vyberáme si kvalitnú farbu, ktorá dokáže dobre odolávať poveternostným podmienkam, ktorým bude okno vystavené.  

 

Výmena poškodených častí rámu

 

oknáZložitejšia situácia nastáva, ak je časť starého okna mechanicky poškodená, napadnutá drevokazným hmyzom alebo hnilobou. Drevené časti môžeme vytmeliť alebo poškodené časti jednoducho nahradiť časťami novými. Po použití tmelu siahame skôr pri menších mechanických poškodeniach.

 

Ak sa jedná o poškodenie okna pôsobením plesní či hniloby, zhnité časti odstránime a drevenú konštrukciu ešte ošetríme vhodnými chemickými prostriedkami. Poškodené časti je potrebné odstrániť v dostatočnej vzdialenosti od centra poškodenia, aby sme zamedzili šíreniu hniloby z pôvodného ohniska.

 

Potom si vytvoríme náhradnú časť so zdravého materiálu. Ošetrenú i zdravú časť je dobré spojiť pomocou tesárskych spojov, to znamená preplátovaním alebo využitím šikmého spoja. Skúsenejší domáci majstri si môžu vyskúšať spoje pomocou kolíkov. Na lepenie drevených konštrukcií používame polyuretánové lepidlo, pretože je vhodné aj pre lepenie vlhšieho dreva. Následne môžeme drevené konštrukcie priklincovať, alebo ak to nie z estetického hľadiska nie je možné, kým lepidlo dostatočne zaschne, zovrieme lepené časti do zvierok.

 

Foto: www.fenster-streichen.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

25110