V mnohých prípadoch nie je potrebné volať k výrobe parapetnej pohovky špecializovanú firmu, zvlášť, ak ste zručný stolár. Každopádne aj v tomto prípade platí - dvakrát meraj a raz strihaj. Najprv je nutné zmerať priestor, do ktorého chceme pohovku osadiť.
Podľa týchto rozmerov si zhotovíme presný inštalačný (konštrukčný) rám, ktorý bude z pevných dosák či hranolov a jeho zadná stena a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bočné steny budú pripevnené o múr. Veľký pozor si treba dávať pri zošikmenom priereze pohovky do tvaru lichobežníka. Často sa stáva, že uhly na ľavej a na pravej stene nie sú úplne zhodné.
Po zhotovení konštrukčného rámu je na nás, či sa rozhodneme urobiť na pohovku pevnú vonkajšiu stranu, alebo ju vyplníme uzatvárateľnými policami a miestom na odkladanie. Každopádne, čelná strana pohovky bude na očiach, preto ju musíme obložiť najčastejšie dreveným obkladom tak, aby ladila s miestnosťou.
Dôležitou súčasťou našej práce bude nájdenie čalúnnickej firmy, ktorá nám na pohovku vyrobí matrac na mieru. Málokedy sa totiž stane, že trafíme na potrebný matrac v "konfekčnej" veľkosti.
Foto: www.djirecords.com
Autor: Ivan Nôta