Pod pojmom drevodom si mnohí predstavia „chalúpku strýčka Toma“ alias drevenicu, salaš, zrubové stavby a podobne. Presvedčíme vás, že existujú drevodomy, ktoré sú jednoducho úžasné.
Moderné drevené domy majú pre fajnšmekrov množstvo výhod – od nákladov, vzhľadu až po environmentálne faktory. Stavebné technológie umožňujú použitie prírodných materiálov, ktoré budú "dýchať", čo je dôležité najmä pre tých, ktorí chcú mať vidiecky dom. Navyše, teraz drevený dom nie sú tie spomínané salaše, ale skutočné krásne konštrukcie, ktoré poskytujú správny komfort.
Po mnoho storočí bolo drevo dobrým stavebným zdrojom so spoľahlivými konštrukčnými vlastnosťami. Materiál šetrný k životnému prostrediu, množstvo dreva pre rôzne úlohy, nízke náklady v porovnaní s kamennými možnosťami - to všetko umožňuje jeho použitie aj dnes. Okrem toho existuje veľa hotových rôznych projektov vyvinutých časom overenými spoločnosťami, ktoré sa dajú použiť v stavebníctve.
Preto by ste sa mali v prvom rade rozhodnúť pre materiál, ktorý vám vyhovuje, a potrebné parametre domu, aby ste ho mohli stavať. Ak vo všeobecnosti milujte prírodu - objednajte si dom a prírodné drevo.
Existuje široký výber druhov dreva, z ktorých možno postaviť dom, alebo dokončiť napríklad fasády budov. Moderné drevené domy vám poskytnú skutočný pôžitok zo života a v spojení s okolitou prírodou to bude skutočná rozprávka.
V závislosti od rozpočtu môžete postaviť malý domček pre malú rodinu alebo obrovskú chatu či luxusnú vilu. Pri správnej povrchovej úprave budú drevené domy poskytovať dobrú zvukovú izoláciu a ochranu pred chladom a vo vnútri bude vždy čerstvý a zdravý vzduch. Vďaka dobrej tepelnej ochrane sa znižuje potreba energie a náklady na vykurovanie.
Prednosti a nedostatky drevených stavieb môžeme hodnotiť nielen na základe súčasných stavebných a technických znalostí, ale aj vzhľadom na potreby a požiadavky na bývanie, ekonomické aspekty, energetickú náročnosť stavby a ochranu životného prostredia s dôsledkami vplyvu výstavby na súčasnosť i budúcnosť.
Drevostavby majú výhodu z energetického aj ekologického pohľadu. Tepelno-technické požiadavky na obalové konštrukcie budov nadobúdajú čoraz väčší význam vzhľadom na vznikajúce energetické, hygienické či ekologické a ekonomické problémy súčasnej výstavby.
Foto: deavita.com, decoist.com,
Text: Ivan Nôta