Väčšine z nás je dobre známa situácia, kedy musíme našu záhradu pravidelne zalievať, aby sme sa dočkali skvelých výsledkov pri pestovaní ovocia a zeleniny. To sa týka záhrad, kde je hladina spodných vôd hlboko a pramene sú slabé. Mnohí však poznajú aj opačný prípad, kedy je vody nadbytok. Produkcia aj celkový stav záhrady sú závislé na vodných pomeroch. V prevodnených miestach rastú mokraďové trávy a machy, porast sa zle vyvíja, často býva zažltnutý. Býva riedko zakorenený a často je napadnutý hnilobou.
Obe situácie nám prinášajú vodohospodárske starosti: musíme upraviť vodné pomery a dosiahnuť prijateľne dobré výsledky . Tak vo vzhľade záhrady, ako aj v jej výnose.
Preto sme pre vás pripravili dva články o odvodnení záhrady. V prvej časti sa budeme venovať povrchovej vode.
Odvodnenie pozemku s povrchovou vodou
Samotná poloha záhrady môže byť príčinou, že sa na jej povrchu zadržiava povrchová voda v množstve, ktoré je pre pestovanie ovocia, zeleniny, ale tiež trávnika nevyhovujúce. Takéto prostredie býva často likvidačné, čo sa deje obzvlášť vtedy, ak máme záhradu v blízkosti trebárs i malého potôčika, ktorý sa po výdatnejších dažďoch rozvodní a doslova sa vyleje po okolitom pozemku. Bojovať s týmto javom vodohospodárskymi prácami priamo pri zdroji je pre nás ako laikov takmer nemožné.
Ťažko môžeme regulovať potok a zabrániť jeho rozliatiu do okolia. Čo však môžeme je odvedenie rozliatej vody vybudovaním otvorených priekop s tým, že využijeme vodný samospád. To znamená, že priekopu odvedieme vodu vo vhodnom mieste späť do potoka, alebo do vyhĺbenej nádrže. Musíme však dbať na určité technologické postupy, z ktorých je dôležitý ten, čo hovorí, že spád priekop by nemal byť väčší, ako 10%. Je to nutné, aby nedochádzalo hlavne k splavovaniu pôdy.
Samotné priekopy robíme lichobežníkového profilu. Šírka dna je podľa potrieb najbežnejšie 20 – 30 cm. Ideálne je, ak ho vyložíme kameňmi alebo betónovými či keramickými prefabrikátmi.
Podľa druhu zeminy tiež volíme spád steny:
1:1,5 – ílovitá
1:1,25 – hlina
1:3 – sypkopiesčitá
Uvedené pomery sú približné.
Tieto opatrenia sú pomerne lacné. Ich výhodou je napríklad, že priamo na priekope môžeme vytvoriť akési stavidlo, ktoré nám pomôže zadržanú vodu využiť napríklad v období dlhotrvajúceho sucha na zavlažovanie.
Proti zadržiavaniu povrchovej vody môžeme tiež bojovať terénnymi úpravami, ktorými navyše môžeme záhradu rozdeliť na časť, ktorá ostane zavlažená a na odvodnenú. V zavlaženej časti záhrady môžeme vysadiť vodomilné rastliny alebo ovocné stromy, ktorým voda len prospeje a zároveň ju z pozemku vyťahajú prirodzeným spôsobom.
Ďalšou možnosťou je odvedenie povrchovej vody kanálikmi do záhradného jazierka retenčného typu, ktoré zároveň vytvorí pekný architektonický doplnok vašej záhrady.
Foto: www.diy.ru
(i.n.)