Odvodnenie pozemku môže byť v takomto príprade veľkým problémom. Už len z toho dôvodu, že umiestnenie drenáže priamo do ílu nebude mať žiadny efekt – voda totiž nebude mať vzhľadom na nepriepustnosť ílu možnosť touto drenážou odtekať. Čo teda robiť? Každé riešenie je finančne nákladné, pretože musíme v prvom rade túto pôdu zúrodniť.
Robí sa to dvoma spôsobmi: Vybagrovaním ílu do hĺbky až 50 cm, ktorý potom z pozemku vyvezieme preč a nahradíme ornou pôdou, alebo vyrovnaním terénu a následným zasypaním ornicou (v tomto prípade musíme rátať zo zvýšením úrovne pozemku o viac ako 30 cm). V každom prípade však musíme použiť drenážne trubky. Základom pre ne je centrálny výkop, do ktorého sa budú zbiehať bočné výkopy (najideálnejšie v tvare rybej kosti). Výkopy sú vlastne kanály, vyplnené priepustným materiálom (štrkom), na ktoré sa v miernom sklone kladú drenážne trubky. Po pripojení bočnej drenáže k centrálnej drenáži sa táto zasype ďalšou vrstvou štrku do hrúbky 5 - 20 cm v závislosti od priepustnosti ílu. Štrk potom zasypeme vrstvou ornice do výšky 30 – 40 cm.
Namiesto ornice môžeme použiť obyčajnú zem či hlinu, no musíme do nej zapracovať čo najviac organických látok (rašelina, kompost a podobne). Tak sa nám nebudú vytvárať hrudy a dažďová voda bude pôdou lepšie pretekať. Vyústenie drenáže robíme v súlade so zákonom do kanalizácie alebo zbernej jamy vyplnenej štrkom.