Veru áno – 50 odtieňov sivej neovládlo len svet filmu, ale aj priestory, v ktorých žijeme. Možno teraz trochu sklameme fanúšikov erotiky, pretože okrem sivej farby nemá táto téma so známou knihou a filmom nič spoločné, no názov sa hodil na tento článok tak ako... veď viete.
Aj keď sa kuchyne dnes ešte stále objavujú v bielej, polomatnej či lesklej verzií, tiež vyrobené z masívu a s dyhovanými vzormi, doslova olympijský nástup betónových plôch a široká škála šedých farieb zapríčinil „grey“ boom, v ktorom sa nesie súčasná móda a obrovský trend moderných kuchýň. Šedá sa objavuje aj v širokej palete laminovaných dezénov s vysokou vernosťou kresby, farebnosti aj štruktúry. A nielen to: pokračuje tiež trend dekorov s patinou staroby či opotrebenia. Aj drevo v šedom patinovanom odtieni predstavuje vlastne len ďalší odtieň sivej.
Hovorí sa, že sivá je farba, ktorá nevykazuje emócie, alebo ak áno, znamená to, že ponuré alebo smutné. Táto farba je neutrálna, samostatne stojaca v spektre, nestranná a nerozhodná. Z hľadiska psychológie farieb je šedá farbou kompromisu - nie je ani čierna ani biela, to je prechod medzi dvoma „nefarbami“. Čím viac sa jej odtieň blíži k čiernej, tým viac je tajomná a dramatická. Čím je bližšie k odtieňu striebornému až bielemu, tým je veselšia, svetlejšia a živšia. Sivá je však zároveň pevná a stabilná, vytvára pocit pokoja a vyrovnanosti, úľavu v chaotickom svete. Je utlmená, pokojná a vyhradená. Stimuluje, povzbudzuje, omladzuje aj rozrušuje. V zmysle farieb - šedá je konzervatívna, nudná, fádna a depresívna na strane jednej a elegantná a formálna na strane druhej, ale nikdy nie očarujúca. To však neznamená, že v správnej kombinácií nie je schopná vytvoriť zmyslový zážitok.
Odtiene šedej farby možno nájsť na mnohých miestach v kuchyniach, nielen na čelných plochách dvierok. "Ošediveli" tiež pláty pracovných dosiek, šedá sa používa aj ako farba vnútorných skrytých korpusov či vnútorných regálov (najmä u bielych kuchýň), na zadných paneloch za pracovnou plochou či ako farebné poňatie interiéru vôbec. Šedú s obľubou používajú výrobcovia kuchýň naprieč celou Európou. A nielen to, doslova sa predbiehajú v nových technológiách použitých na výrobu sivých materiálov. Zákazníci, ktorí chcú byť trendoví nenechávajú nič náhode a pri výbere pracovnej dosky kuchynskej linky siahnu po prapodstate sivej – betóne. A výrobcovia nezaháľajú: Jemný betón sa aplikuje na lakovanú MDF takzvanou gitovacou technikou. Výsledkom je unikátny autentický povrch, ktorého trvanlivosť zabezpečuje matný lak . Na výber má zákazník hneď tri farebné zmesi: light (Manhattan), dark (Brasilia) a hrdzavo zafarbený (Le Havre).
Sivá je farbou decentnou a ako sme uviedli vyššie – vysoko sofistikovanou, hlavne v súčasnosti. Kým ešte pred pár rokmi by táto farba nemala čo v kuchyni hľadať, dnes je tomu naopak. Hlavným cieľom dizajnérov pri zakompovaní sivej do priestorov kuchyne je snaha, aby tento priestor nevyznieval sterilne a chladne. Paradoxne sa im to darí. Presvedčia vás o tom nasledujúce fotografie:
Uhlíkovo-sivá, biela a strieborno - sivá dodali tejto kuchyni exkluzívny charakter. Všimnite si „backsplash“ zrkadlo. Je úžasné, nehovoriac o veľkých sklenených dverách.
Tabule „backsplash“ so sivého skla a jednoduché barové stoličky už na prvý pohľad napovedajú, že v tejto kuchyni všetko so všetkým súvisí.
Svetlofarebná drevená podlaha je v symbióze s bielymi skriňami, sivými múrmi a nábytkom. Kuchyňu dopĺňajú unikátne svietidlá.
Sivá v kontraste s červenou sa nikdy nezunuje. Za pozornosť stojí tiež to, že dizajnér vymenil klasické nohy stoličiek pri okrúhlom stole za barový typ.
Tu je dôkaz, že čím viac sa sivá blíži k striebornej či bielej, tým viac rozjasní priestor.
Mäkký šedý mix tejto kuchyne je príjemný pre naše oči a zároveň jej dáva sofistikovaný vzhľad.
A tu sú opäť svetlé odtiene sivej, ktorá dopĺňa štýl podlahy. Kuchyňa napriek tomu nepôsobí stroho a sterilne.
Minimalistický dizajnérsky počin navodí vo vašej duši pokoj.
Jednofarebná paleta rôznych odtieňov sivej poskytuje neutrálnu kulisu, no v spojení s „hrejivým“ prvkom červenej farby definuje kuchynský priestor v novej dimenzií.
Priamočiary minimalistický dizajn s lesklými povrchmi zaujme už na prvý pohľad.
Tyrkysová so sivou veľmi dobre ladia.
Je úžasné, ako môže vyzerať moderný domov s tradičnými drevenými trámami, ktoré sú sivej farby s vystupujúcou kresbou.
Sympatická kuchyňa v drevenom vzhľade a mixom svetlej s tmavou.
Sivá so žiarivou žltou je tiež vynikajúca voľba do kuchyne. Šedá vyjadruje pohodu, kým žltá je horúca a pútavá.
Príjemná kuchyňa s dobre vybratým osvetlením je zárukou pohody.
Dôkaz, že pridaním drevených akcentov do sivej kuchyne nemôžete nič pokaziť.
Táto kuchyňa využíva veľa kovových povrchov. Prevažne sú matného charakteru, zatiaľ čo stoličky a niektoré doplnky sú leštené.
Inšpirácie:
Foto: Alexander James Interior Design, Peter A. Seal, McGonical Signature Homes, Webber + Studio, Sandvold Blanda | Architecture & Interiors, LLC, Mesh Architecture + Fabrication, Jennifer Fordham | Poggenpohl, Divine Kitchens, claytonandlittle.com, Mark English Architects, Torbit Studio, John Lum Architecture Inc., leicht.com, customspaces.net, Martin Rischer, zigersnead.com, warmingtonandnorth.com