Nebudete veriť, no obrázky vás presvedčia. Donedávna boli staré vyradené kontajnery využívané hlavne ako prístrešky, šatne, či sklad náradia. Potom však prišla možnosť zakúpiť si za zostatkovú ceny vyradené kontajnery veľkých rozmerov – takzvané lodné.
V mnohých štátoch sveta sa dajú dodnes získať prakticky za facku a cenu dovozu. Túto situáciu využili nielen tí, ktorí chceli ušetriť pri stavbe letného domčeka, ale aj ozajstní stavební architekti, ktorí z nich stvorili úžasné typy obydlia.
Dnes totiž vôbec nie je nemožné postaviť si svoje malé letné sídlo vlastnými rukami. Zvonku možno nebude vyzerať ako klasika, ale pri pohľade dovnútra vám padne sánka. Prinášame vám príklady najzaujímavejších dizajnov kontajnerových domov z celého sveta.
Štatisticky sa pri „výstavbe“ využívajú dva kontajnery, no ani solitéry nie sú výnimkou – dokonca ani poschodové domy.
Kým počas „aktívnej služby“ bývala v kontajneroch tma, dnes je to pravý opak. Dizajnéri sa snažia do nich priviesť čo najviac svetla a darí sa im to. Už len z toho dôvodu, že odpadá pracné búranie priečok tak, ako tomu býva pri prestavbách starých domov, nemusia sa robiť preklady ponad dvere či okná a čo je hlavné – pri kontajneroch je možné povoliť uzdu skvelým nápadom tak, ako sa to dá len málokedy.
Tiež je nepochopiteľné, že z kontajnerov je možné postaviť aj veľké stavby, respektíve priestor na bývanie, ktorý môže smelo konkurovať bytom s rozlohou 80 m2. Môže v nich byť priestranná kuchyňa spojená s halou, spálňa aj kúpeľňa.
Extrémom v dobrom slova zmysle môžu byť kontajnerové vily – čiže sústava kontajnerov vedľa seba a na sebe, ktorá vytvorí maximum obývateľného priestoru, dokonca aj s bazénom.
Vráťme sa však k letným sídlam. Ak vypustíme slovíčko letné, nič sa nebude diať. V kanadskom Quebecu bolo postavených niekoľko rodinných domov z kontajnerov vnútorne zateplených, kde sa dá bývať aj počas chladných mesiacov.
7 kontajnerov 320 m2 obytnej plochy
Modulárne kontajnerové domy sú skvelým príkladom toho, ako rozvinutá fantázia dokáže premeniť nepotrebné veci v niečo úžasné a hlavne užitočné. Často sa pri výstavbe kontajnerových domov využíva kombinácia železo – betón - drevo, no aj tak sú takéto domy trikrát lacnejšie, ako klasické murované. Nezanedbateľnou položkou čo sa týka financií je absencia betónových základov. Podložie sa dá vytvoriť pomocou akéhokoľvek inertného materiálu, napríklad štrku.
Foto: dom-v-sadu.ru
Autor: Ivan Nôta