Nigérijské paradoxy
Nigéria patrí medzi najväčšie krajiny Afriky a je so svojimi takmer 140 mil. obyvateľmi najľudnatejšou krajinou Afriky. Taktiež patrí medzi krajiny najviac obdarené prírodným bohatstvom, je najväčším producentom ropy v Afrike a je najväčším africkým dodávateľom ropy pre USA. Napriek svojmu nesmiernemu prírodnému bohatstvu, či už v podobe nerastných surovín alebo podnebia vhodného na poľnohospodárstvo je Nigéria veľmi chudobnou krajinou.
V rámci organizácie OPEC je najchudobnejšou krajinou, ktorá patrí do tohto združenia a podľa rôznych zdrojov je 14 až 16 najchudobnejšou krajinou sveta, podľa percenta obyvateľstva žijúceho v chudobe (približne 60 %). Popri veľmi zlej ekonomickej situácii je v krajine i veľmi zlá bezpečnostná situácia. Množstvo vnútorných konfliktov, ktoré sú pripisované etnickým či náboženským rozdielom a stretom je alarmujúce tak ako i počet mŕtvych, ktorí pri týchto stretoch prichádzajú o život. S bezpečnostnou situáciou majú domy z PET fliaš mnoho spoločného, hlavne to, že sú nepriestrelné. Poďme však po poriadku.
V obci Sabon Yelwa v Nigérii je obrovský nedostatok bytov. Všade sa ale váľa obrovské množstvo plastových fliaš. Skupina aktivistov prišla s plánom, ako vyriešiť neutešenú bytovú situáciu. Vrhla sa na cesty, do kanálov a priekop, zozbierala tisíce fliaš a začala z nich stavať domy.
Dom o obytnej ploche 58 metrov štvorcových má kuchyňu, halu, dve kruhové izby, kúpeľňu a toaletu. Celá konštrukcia domu vyjde na 14 tisíc fliaš, stavajú sa však hlavne menšie domčeky s priemernou spotrebou 7800 fliaš.
V Nigérii žije 160 miliónov obyvateľov a denne sa tu vyhodí okolo troch miliónov plastových fliaš. V krajine chýba 16 miliónov bytových jednotiek, na ktoré ale nemá najľudnatejšia krajina Afriky peniaze.
Stavba domu z PET fliaš pritom vyjde na štvrtinu sumy, ktorá by bola potrebná na vybudovanie štandardného domu. Dom v obci Sabon Yelwa vyšiel ten, ktorý vidíte na obrázkoch na 12 700 dolárov v prepočte necelých 11 500 tisíc €. Za projektom v Nigérii stojí mimovládna organizácia Asociácia pre rozvoj obnoviteľnej energie (DARE).