Zásuvky a spínače patria k základom každej elektroinštalácie od čias, ako bol k obydliam privedený elektrický prúd. Ich dizajn sa desaťročia nijako dramaticky nemenil. Ani využitie, prihliadajúc na to, že ešte koncom tisícročia býval počet zásuviek viac ako trojnásobný oproti spínačom pre ovládanie svetiel. Technický rozvoj v posledných dvoch desaťročiach však priniesol do domácností obrovské množstvo nových spotrebičov, elektrických a elektronických zariadení, určených na pripojenie k elektrickej sieti. Potreba zásuviek sa tak mnohonásobne zvýšila. Pribudol tiež aj počet svietidiel v domácnostiach. A navyše takzvaná „nositeľná“ elektronika, ktorá sa musí nabíjať cez nabíjacie porty, ktoré ešte donedávna neboli súčasťou zásuviek.
Rastúca potreba prvkov elektroinštalácie dala vzniknúť ako veľkému množstvu dizajnových radov elektroinštalačného materiálu, tak i možnostiam umiestňovať do jedného miesta hneď niekoľko zásuviek a spínačov do viacnásobných kombinácií. Inštalácia samostatných prístrojov s medzerami vedľa seba je už nemoderná, neestetická aj nepraktická. Výrobcovia tak ponúkajú sústavy ďalších prvkov elektroinštalácie, ktoré možno umiestniť do jedného niekoľkonásobného rámčeka. Pri zvýšenom množstve elektroinštalačných prvkoch v domoch, bytoch či kanceláriách sa nemôžeme diviť, že dizajn elektroinštalácie sa stal súčasťou riešenia celého interiéru.
Spínače
Spínače sa dnes používajú nielen pre ovládanie osvetlenia, ale aj pre riadenie a ovládanie ďalších zariadení a spotrebičov. Pod pojmom spínač nerozumieme len klasický elektromechanický vypínač, ale aj spínače vybavené množstvom elektronických prvkov, ktoré v sebe skrývajú podstatne väčšie možnosti ovládania. Potrebný počet spínačov inštalovaných v objekte závisí nielen od počtu spínaných svetelných okruhov, ale aj na počte ovládacích miest a spotrebičov. Je predsa oveľa príjemnejšie ovládať napríklad svetelný zdroj z viacerých miest v miestnosti. Často tiež jediný svetelný zdroj v miestnosti nestačí.
Stmievače
Kvôli svetelnej pohode sa čoraz viac využívajú takzvané stmievače. Stmievačmi plynule nastavujete požadovaný jas svietidla. Rôzne intenzívne osvetlenie vytvára príjemnú svetelnú atmosféru podľa momentálnej potreby. Vzhľadom na to, že nemusíte nutne využívať maximálny výkon zdroja, šetríte aj elektrickú energiu. Stmievače inak plnia rovnakú funkciu a poskytujú podobné možnosti ako bežné spínače. Svietidlá tak napríklad môžete ovládať z jedného alebo aj viacerých miest. Stmievaš môžu mať otočné ovládanie, alebo komfortnejšie ovládanie dotykom. Pri ovládaní svetla z viacerých miest môžete dotykovou verziou zo všetkých miest stmievať, na rozdiel od otočného ovládania. Takzvané krátkocestné stmievače sú väčšinou vybavené pamäťou naposledy nastaveného jasu.
Automatické spínače sa niekomu javia ako zbytočnosť. Ich rastúca popularita hovorí o opaku. Veď všetci sme už zažili situáciu, keď vstúpime do domu či bytu a máme plné ruky, takže si nemáme čím rozsvietiť. Spínač sa väčšinou umiestňuje do miest a výšky, kde by bol alebo je bežný spínač. Nestane sa tak, že by osvetlenie zapínali napríklad vaši zvierací miláčikovia.
Ovládače žalúzií
Vnútorné alebo predokenné žalúzie či rolety sú často súčasťou novej alebo rekonštruovanej stavby. Obiehať jednotlivé žalúzie po celom dome je nepraktické. Pomocou žalúziových spínačov, ktoré sú už bežnou súčasťou elektroinštaláciou v rovnakom dizajne ako spínače a zásuvky, môžete ovládať ako jednotlivé žalúzie, tak celé ich skupiny po miestnostiach alebo aj naraz v celom dome.
Kompaktné ústredne
Elektroinštalácia môže priamo súvisieť napríklad s rozvodom zvuku. V tomto prípade inštalácia umožňuje zvoliť si ľubovoľné miesto pre umiestnenie a druh reproduktorov, zosilňovačov s tunerom FM alebo zosilňovačov s interkomom umožňujúcim zvolanie členov rodiny, ktorí sú v rôznych miestnostiach domu), alebo kompaktné ústredne s FM tunerom. K takejto ústredni môžete pripojiť ľubovoľný počet zosilňovačov a ďalšie externé zdroje zvuku, napr. MP3 či hi-fi.
Sieťové zásuvky
Foto: www.o2electric.com.ua, www.werkel-kupit.ru,
Text: Ivan Nôta