Digestory, čiže odsávače pár sú do panelákových bytov inštalované už celé dekády, ale až v poslednej dobe sa stávajú viac populárne a využívajú sa takmer do všetkých domácností. Sú predstavované predovšetkým ako odstraňovače pachov, ale ich hlavný význam spočíva v odsávaní pár zo zle odvetrávaných kuchýň. Ak by pary neboli odvetrávané, môžeme sa veľmi skoro tešiť na návštevu plesne. Pri výbere digestora by sme sa mali zamerať hlavne na jeho výkon a hlučnosť, ďalej tiež na umiestnenie, typ a dizajnové prevedenie.
Na začiatok si tieto zariadenia opíšeme podrobnejšie: Odsávač pár čiže digestor čistí vzduch v miestnosti, odvádza pachy a tuky vznikajúce pri varení a navyše plní funkciu svetelnú a dekoračnú. Nové odsávače pár sú veľmi pekné a majú rafinovaný dizajn v kombinácii skla a ocele. Ponúkajú vysoký výkon a tichý chod. Vyberať môžete medzi digestorom s odťahom, alebo s filtrom. Výhodou odťahu je vyššia účinnosť, pretože vďaka vonkajšiemu vývodu sa vzduch čistí maximálne efektívne Zaujímavé sú aj digestory nástenné, ktoré majú nielen tichý chod, ale aj obvodové odsávanie.
Filtračné odsávače vonkajšie vývody nepotrebujú a môžu sa inštalovať na akomkoľvek mieste v kuchyni. Nasávajú výpary a pachy, ktoré vychádzajú z varnej dosky, čistia ich prostredníctvom série filtrov a navracajú späť do priestoru. Uhlíkový filter sa musí po určitej dobe vymeniť, tukový umyť napríklad v umývačke. Novinkou je technológia Perimeter, ktorá odsáva pary po obvode, čím zvýši kvalitu odsávania a zníži hladinu hluku.
Mimo čisto praktické argumenty k obstaraniu odsávača - digestora existujú tiež dôvody estetické. Odsávač je dnes bežným dizajnovým doplnkom kuchyne. Rovnako tak je dôležité, aby dobre osvietil celú varnú dosku.
Digestory sú vybavené inovatívnymi lampami nízkej spotreby, halogénovými žiarovkami alebo LED diódami. LED diódy obzvlášť účinne osvetľujú celú plochu varnej dosky bez toho, aby vytvárali tiene a okrem toho predstavujú energetickú úsporu až 90 percent a majú 10 krát dlhšiu trvanlivosť oproti tradičným žiarovkám.
Základom starostlivosti o digestor je venovať dostatočnú pozornosť filtrom. Väčšina odsávačov má filter na mastnotu, filtračné odsávače ešte navyše disponujú filtrom na výpary. Tukový filter zachytáva čiastočky tukov a zabraňuje ich vniknutiu do vnútra spotrebiča, kde by sa mohli dostať až do motora a poškodiť ho.
Pachový filter čistí vzduch a je obvykle umiestnený v plastovej nádobe s granulami aktívneho uhlíka. Uhlíkové granule sú čisto prírodného pôvodu a dokážu zachytiť tuk, výpary i vlhkosť.
Výmenou filtrov s aktívnym uhlíkom každé 3 až 4 mesiace sa chráni motor odsávača a samozrejme zvyšuje efektívny výkon odsávača. Zanesené tukové filtre možno ľahko vybrať a umyť v umývačke.
Niektoré odsávače sú vybavené optickým ukazovateľom zanesenia tukového filtra alebo aktívneho uhlíkového filtra, takže sa vám so starostlivosťou samy pripomenú.
Odsávače pár najnovšej generácie sú navrhnuté v minimalistickom štýle s prvkami skla a nerezovej ocele, časté sú geometricky výrazné tvary. Elektronický posuvný ovládač digestora umožňuje okamžitý prístup a presné nastavenie sily odsávania na jediný dotyk. LED osvietenie poskytuje viditeľnosť počas celého procesu varenia.
Technológia MaxiFlow využíva trojfázové motory pre extrémnu tichosť, vyššiu účinnosť odsávania a nižšiu spotrebu energie. Snímače ActiveHeat samy automaticky prispôsobia silu a rýchlosť odsávania v závislosti na teplote a množstve vznikajúcich výparov. V ponuke sú ako ostrovčekové, tak nástenné digestory. Existujú aj špeciálne prevedenia, ktoré majú napríklad podobu lustra a v interiéri môžu pôsobiť dominantne, alebo byť úplne skryté napríklad v pracovnej doske, aby naopak priestor nenarušovali.
Podľa vzhľadu môžeme digestory rozdeliť do troch základných skupín: Do malých kuchýň sa často používa digestor podstavný, umiestnený pod nižšiu skrinkou. Ďalšie riešenie ponúka odsávač pár komínový, ktorý je vizuálne verný svojmu názvu, pretože pripomína obrátený lievik, či naopak pyramídu, prípadne ide o nástenné prevedenie - potom pripomína obraz. V tomto prípade sa napríklad inštaluje medzi dve horné kuchynské skrinky. A do tretice sa objavujú ostrovčekové digestory, ktoré sú dekoratívne zo všetkých strán a používajú sa nad samostatne stojace varné ostrovčeky. Pre našich západných susedov sú typické ešte plne vstavané digestory, zabudované do linky, ktoré nie sú vidieť.
Foto: www.dmkbb.co.uk, www.schoener-wohnen.de
(i.n.)