Prírodné linoleum s názvom Marmoleum sa totiž vyrába z prírodných materiálov, akými sú ľanový olej, drevitá múčka, vápencová múčka a živica z ihličnatých stromov. Drevitá múčka má výbornú odolnosť a je tiež schopná pohlcovať prírodné farebné pigmenty, ktoré sa do zmesi primiešavajú.
Zmes sa do výsledného produktu – prírodného linolea, lisuje na podkladovú jutovú textíliu len pod vplyvom vysokého tlaku. Tým pádom vzniká vysoko ekologická moderná podlahová krytina, ktorá prispieva k zdravému štýlu bývania.
Zo zloženia marmolea je jasné, že je vhodné pre alergikov i pre ľudí trpiacich astmou. Navyše, jeho zloženie nepodporuje množenie baktérií a iných mikroorganizmov na jeho povrchu.
- odolné voči škrabancom
- odolné voči prepáleniu napr. cigaretovými ohorkami
- nešmykľavé
- antistatické
- vhodné aj v kombinácii s podlahovým kúrením
- na dotyk príjemné a teplé
- schopné čiastočne tlmiť kročajový hluk
S jeho antistatickosťou sa zároveň spája aj jednoduché čistenie povrchu marmolea, pretože ho väčšinou stačí prejsť len suchou utierkou. V prípade, že si jeho povrch bude vyžadovať mokré čistenie, v žiadnom prípade by sme nemali použiť bežné prostriedky na čistenie podláh. Marmoleum je doporučené ošetrovať čistiacimi prostriedkami s neutrálnym pH, ktoré si môžeme zakúpiť v rovnakej predajni už spolu s marmoleom. Na čistenie marmolea je vhodný najmä prostriedok Monel, od spoločnosti Forbo.
Nakoľko sa údržba marmolea dá prirovnať k údržbe drevených parkiet, je možné ho čistiť aj prípravkami určenými pre čistenie a údržbu parkiet. Čistiť marmoleum je možné bez strachu o vyblednutie jeho pôvodnej farby, ktorej odtieň neovplyvní ani intenzívne slnečné svetlo. Prírodné pigmenty sú totiž odolné voči UV žiareniu a tak zaručujú jeho vynikajúcu farebnú stálosť. Farby marmolea tak zostávajú veľmi dlho jasné a „živé“.
Ďalšie výhody marmolea
Navyše je to kvalitná a trvanlivá krytina, ktorá aj po niekoľkých rokoch drží svoj pôvodný tvar. Jej životnosť môže pri správnom čistení dosiahnuť od 30 do 50 rokov!
Marmoleum popri množstve výhod, ako napr. schopnosť zniesť veľké zaťaženie, má aj jednu menšiu nevýhodu a to, že nie je celkom vhodné pre kúpeľne a sauny.
Použitie povrchovej úpravy Topshield2 zaručuje, že vlhkosť do marmolea zhora neprenikne. Ak však kúpeľňa nie je kvalitne zaizolovaná, vlhkosť do marmolea prenikne odspodu a ak sa dostane na jutovú textíliu, môže dôjsť k nežiadané napučaniu tohto materiálu. V kvalitnej vyriešenej kúpeľni však použitie marmolea nepredstavuje žiaden problém.
Niektorí zákazníci registrujú osobitú vôňu marmolea pri mokrom čistení, ktorá je spôsobená prítomnosťou ľanového oleja, ako neodmysliteľnej súčasti linolea. Hneď po uschnutí jeho povrchu sa však tento jav úplne stráca.
Zdroj: www.marmoleum.cz/sk/