ÚvodHrubá stavbaPodlahyŠťastný návrat podlahových krytín, linolea a PVC

Šťastný návrat podlahových krytín, linolea a PVC

LinoleumI keď imidž linolea utrpel v dobe socializnu ťažkú újmu, dnes je to práve naopak. Svojimi vlastnosťami presviedča, že je veľmi kvalitným prírodným materiálom.

 

Základnými surovinami pre jeho výrobu sú ľanový olej, živica, korok, vápencový a drevený prášok a farebné pigmenty, ktoré sa za tepla nanášajú na podklad z juty. Odpad vznikajúci pri výrobe sa dá recyklovať a aj samotné linoleum je biologicky odbúrateľné. Jeho bakteriostatické vlastnosti bránia rozmnožovaniu mikroorganizmov, úpravou sa stáva antistatický, takže sa ľahko sa udržuje bez prachu a preto nespôsobuje problémy alergikom.

Suroviny, z ktorých je linoleum vyrábané mu zaručujú vynikajúce zvukovoizolačné a tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré akoby ho predurčovali hlavne na pokládku v detských izbách a spálňach. Dobre odoláva tlaku zaťažením a dokonca aj ohňu, takže mu nehrozí ani prepálenie cigaretou. Linoleum je vhodné aj do kancelárskych priestorov, jeho výbornú odolnosť neporazia ani kolieska kancelárskych stoličiek, či pohyblivého nábytku. Linoleum je vhodné aj pre inštaláciu podlahového kúrenia.

 

Výhody a nevýhody linolea

To, do akých priestorov sa konkrétny druh linolea hodí, sa dozvieme z piktogramov a stupni zaťaženia, ktoré sa nachádzajú na originálnom balení výrobku. Dôležitá je aj samozrejme aj hrúbka materiálu. Niektoré jeho typy dosahujú až hrúbku 4 mm, ale pre priestor, akými sú naše obydlia, pokojne postačí hrúbka 2 – 2,5 mm, ktorú odporúčajú odborníci.

 

LinoleumK nevýhodám linolea patrí jeho prílišná tvrdosť, ktorá mierne komplikuje jeho rezanie pri pokladaní. Je to porézny materiál, čo znamená, že ho treba pravidelne ošetrovať pastovaním či voskovaním, v opačnom prípade stráca lesk a vysychá. Podobne ako korok, aj linoleum pôsobením svetla stráca na svojej pôvodnej farebnosti- žltne a postupne tmavne. Je preto nevhodné na plochy, kam dopadá priame slnečné žiarenie. Bežne sa nečistoty z neho odstraňujú nasucho, škvrny možno pretrieť vlhkou handrou. Rozhodne na jeho čistenie nepoužívajte alkalické (mydlové) čistiace prípravky, ktoré povrch linolea poškodzujú.

 

Linoleá majú pomerne prístupné nadobúdacie ceny (od 500.-Sk), dodávajú sa vo forme pásov širokých 2 m alebo dlaždíc s rozmermi cca 50 x 50 cm. V predajniach si veľmi rýchlo dokážete vybrať, pretože ponuka jeho vzorov a farieb je skutočne neuveriteľne pestrá.

 

Takmer nezničiteľné PVC

Ďalšia podlahová krytina, ktorá rokmi prechádzala neustálym vývojom a dnes sa predstavuje vo svojom dokonalom modernom šate, je polyvinylchlorid alebo jednoducho vinyl, ktorý sa vyrába polymerizáciou chlóru. V ponuke trhu sa nachádzajú jednovrstvové homogénne PVC krytiny bez prímesí a viacvrstvové –heterogénne, ktoré sa spájajú lisovaním. Ich cena je síce vyššia, ale od homogénnych sa odlišujú dlhšou životnosťou a výraznejšou kvalitou. Jeho vlastnosti sú porovnateľné s vlastnosťami linolea, rozdiel je len v nižšej nadobúdacej hodnote PVC.

 

Linoleum

 

Celková hrúbka PVC sa pohybuje od 0,8 mm do 4,0 mm, nášľapná vrstva by však nemala byť tenšia ako 0,15 mm. Moderné PVC podlahy majú antibakteriálnu a protiplesňovú úpravu. Ich povrch býva ošetrený prípravkom na báze polyuretánu, ktorý na ňom vytvára ochrannú fóliu umožňujúcu ľahšiu údržbu.

 

PVC podlahu stačí položiť. Možno ju však aj fixovať, či už čiastočne na okrajoch, vybraných miestach alebo aj celoplošne. Na rozdiel od linolea sa nezvára tepelne, v prípade potreby je však možný studený zvar. PVC sa ľahko ohýba a neláme, čo uľahčuje jeho pokládku. Nevyžaduje si špeciálnu údržbu a na jeho čistenie používame len bežné čistiace prostriedky.

Foto: www.raisep.com, www.stroiky.net, www.savstroy.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

15242