Aj keď veľa domácností prešlo na kúrenie elektrickou energiou, predsa je len plyn najvyužívanejším vykurovacím palivom a v súčasnosti je plynofikovaných okolo 60 % miest a obcí Slovenska. Najväčšou výhodou využitia zemného plynu je jednoduchá obsluha spaľovacieho procesu, ktorý po sebe nezanecháva žiaden odpad.
Zemný plyn sa vyrába spracovaním ropy a nakoľko jej cena vo svete neustále stúpa, náklady na vykurovanie plynom sa stále zvyšujú. Prognóza na pokles cien zatiaľ vôbec neexistuje. Ak chceme, aby sme na kúrení šetrili, je potrebné nielen dodržiavať pravidlá o teplote v miestnostiach a účelnom vetraní, ale i preventívne kontrolovať a udržiavať vykurovacie zariadenia v dobrom technickom stave.
Revíziu kotlov na plyn doporučujú odborníci vykonať minimálne jeden krát za rok, pravidelne po skončení vykurovacieho obdobia.
Počas zimy sa totiž kotol môže zaniesť, pretože pri nasávaní vzduchu sa do jeho vnútra dostáva prach a drobné nečistoty. Vrstva takýchto nečistôt potom môže spôsobiť, že kotol nespaľuje optimálnu zmes plynu a vzduchu a spotreba plynu tak stúpne. Nedostatočná údržba sa môže prejaviť aj zhasínaním horáku alebo zvýšenou produkciou spalín, ktorá sa prejaví v nadmernom usadzovaní spalín. Spaliny tak môžu nielenže začierniť steny okolo komínových vývodov, pod ich vplyvnom sa dokonca môžu prepáliť aj povrchové časti pece.
Pri kontrole je potrebné plynový kotol vyčistiť nastaviť jeho horáky. Revízna firma by nám mala odbornú kontrolu i údržbu potvrdiť svojou pečiatkou. Hoci sa za revíziu plynového kotla platí, peniaze sa nám vrátila spať v podobe výšky sumy za plyn ušetrený počas nastávajúceho vykurovacieho obdobia.
Nechajme si vyčistiť komín
Po vykurovacom období by sme si mali nechať urobiť aj revíziu komín, ktorej súčasťou je aj jeho vyčistenie. Ak je náš plynový kotol napojený na vyložkovaný komín, stačí ak necháme komín vyčistiť raz za rok. V prípade, že máme komín bez vložky, mali by sme ho nechať čistiť pravidelne každého pol roka. Ešte častejšie treba nechať komín čistiť v prípade, že naň máme napojený kozub alebo ďalší kotol na pevné palivo. V takomto prípade musíme intervaly pravidelného čistenia skrátiť na štyri mesiace.
Mohlo by vás tiež zaujať:
Správny komín je motorom krbových kachlí
Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Kúrenie
©WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
Foto: www.otoplenie-gid.ru