Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Technológie a materiály na izoláciu spodnej stavby
Izolácia je jednou z najdôležitejších procesov výstavby a aby skutočne plnila svoj účel, musia sa jej jednotlivé časti materiálov správne prepojiť a vytvoriť tak jednoliaty celok. O spôsobe a druhu izolácie by mal preto vždy rozhodovať odborník a to na základe zistených výsledkov meraní geologického prieskumu.
Ochrana konštrukcie napúšťaním
Táto technológia je vhodná na izoláciu spodnej stavby pred zemnou vlhkosťou. Jej aplikovaním sa na povrchu izolovaného materiálu vytvorí nepriepustná vrstva, schopná odpudzovať vodu, alebo sa vplyvom napúšťaných materiálov (mydlá, dechty) uzavrú povrchové póry použitých stavebných materiálov.
Izolačné fólie
Medzi populárne hydroizolačné materiály, ktoré majú ochraňovať spodnú stavbu od zemnej vlhkosti, patria izolačné fólie, vyrábané na báze PVC. Ich úlohou je vytvorenie súvislého plášťa okolo konkrétnej časti stavby. Podľa nárokov na ich účel je ich vyrábaných niekoľko druhov, ktoré sa líšia najmä svojou hrúbkou. Hoci sú na trhu už známe aj polyizobutylénové a kaučukové fólie, u nás patria medzi najrozšírenejšie fólie asfaltové. Vyrábajú sa nanášaním asfaltu na rôznorodé podklady, napr. sklenené rohože, handrové lepenky, atď.
V súčasnosti sa izolácie spodnej stavby vo forme pásov vyrábajú z niekoľkých materiálov. Povrchové vrstvy bitúmenových pásov sú napríklad modifikované plastmi. Zvyčajne sa aplikujú vo viacerých vrstvách, aby sa zabránilo prejavom chýb, vznikajúcim pri výrobe a samozrejme aj možnému mechanickému poškodeniu. Počet vrstiev je závislý od námahy, ktorej je izolácia vystavovaná.
Hydroiizolácie vystavované veľkej námahe čiže pôsobeniu tlakových vôd, môžu byť vyrobené z profilovaných medených pásov alebo z ušľachtilej ocele.
Vodotesný betón
Tento špeciálny druh betónu zabezpečuje vysokú odolnosť stavebných konštrukcií, vystavovaných dlhodobo nielen vode, ale aj jej tlaku. Jeho obľúbenosť rýchlo stúpa, čo dokazuje i fakt, že v poslednom čase mnoho stavebníkov upúšťa od výstavby spodnej stavby z klasických materiálov, ktoré treba následne zatepľovať. Odborníci však napriek vodotesnosti betónu odporúčajú izoláciu spodnej stavby minimálne jednou vrstvou bitúmerových pásov alebo aspoň ošetrenie stien dvojzložkovou škárovacou hmotou.