Dalo by sa povedať, že v ostatných rokoch je móda vrtkavá aj v oblasti bytového dizajnu. Módne štýly bývania sa menia a vyvíjajú rôznymi spôsobmi. Sú trendy, ktoré sú obľúbené roky, iným stačí len jedna – dve sezóny aby upadli do zabudnutia. Pridávajú sa nové materiály, vzory a farby. Čaruje sa s priestorom aj s funkčnosťou. Jedno je však isté: v dnešnej dobe na zmenu nie je potrebná žiadna veľká renovácia – niekedy stačí vymeniť niekoľko doplnkov, osviežiť stenu alebo kúpiť nový kus nábytku. Aký bude nový rok v oblasti interiérových doplnkov?
Biofília, čiže láska k prírode bola senzáciou roku 2020 a vďaka úspechom u väčšiny populácie poľahky tento trend preplával do tohto roku. Biofília je založená na zelených interiérových doplnkoch. V podstate ide o intenzívne zariaďovanie interiérov prírodnými materiálmi a živými rastlinami. Poviete si, že toto tu už bolo a že to poznáte dokonca od svojho detstva. Omyl. V súčasnosti musíte všetky rastliny v byte prezentovať čo najprirodzenejšie. Žiadne vysoké kovové stojany s okami pre črepníky, ani police či držiaky v stenách. Rastliny môžu dnes divoko rásť po stenách a dokonca po podlahe a podľa vlastnej vôle sa tam dokonca medzi sebou prepletať.
Pozor: Podstatou a súčasťou biofílie je dostatok svetla v priestore. Nie však umelého. Prirodzené svetlo však získame len prostredníctvom veľkého zasklenia či montážou svetlíkov.
Ešte viac prírodných prvkov. Aj ďalší trend má s biofíliou mnoho spoločného. Prírodné prvky sa však nepoužívajú primárne ako dekorácia ale aj ako funkčné doplnky. Kým doteraz sa z prírodných materiálov používalo prevažne klasické drevo, postupne sa do popredia dostávajú aj iné, nevšednejšie materiály. Patria medzi ne napríklad bambusové hojdačky priamo v obývačke, steny z machu či zelené obrazy na stenách, ktoré pomáhajú hlavne alergikom s dýchaním a podobne. Aj akéto prvky v interiéri vám do bytu vnesú a posilňujú spojenie človeka s jeho prirodzeným prostredím – prírodou.
V znamení oblosti. Dôležitým trendom interiérového dizajnu v minulom roku boli zaoblené tvary. Ostré uhlové tvary nahradili jemnejšie krivky. A zdá sa, že úspešne. Oblé riešenia sú vynikajúce pre nábytok či doplnky aj v roku 2021.
Široké, okrúhle kreslá, doplnky v tvare kolesa, guľové ozdoby a osvetlenie – všetko s jemnou líniou dodá interiéru moderný dojem. Je potrebné venovať pozornosť predĺženým a rozšíreným formám lavičiek a ležadiel. Tento trochu futuristický trend v dizajne interiérov neznamená nedostatok útulnosti, naopak, správne vybraný nábytok urobí z obývacej izby alebo spálne miesto na odpočinok.
Reakciou na ekologickú krízu bol aj záujem o nábytok a dekorácie z recyklovaného materiálu, takzvané recy-veci či udržateľný nábytok. Takéto doplnky nemusia pôsobiť nevkusne a lacno, ba naopak! Nábytok z recyklovateľných materiálov vyzerá moderne a štýlovo. Keďže sa o recyklovaný nábytok zaujíma čoraz viac ľudí, výrobcovia neustále prichádzajú s novým dizajnom, takže si každý nájde niečo svoje.
Vyniknutie farieb. Najprv to bolo nadšenie jemnými pastelovými odtieňmi, neskôr škandinávskou umiernenou paletou farieb. V roku 2021 sa však dostávajú do popredia výraznejšie farby. Hoci neutrálne odtiene sú nadčasovou klasikou, pestré odtiene sú na dosiahnutie vizuálne zaujímavého výsledku vhodnejšie. Farebne výraznejšie doplnky nemusia byť vôbec veľké. Dokonca môžu byť obyčajnými kvetmi – a nálada bývania sa zmení.
Nejednotný nábytok. V prípade, že všetky kúsky nábytku napríklad v spálni počnúc posteľou, cez skrine až po nočné stolíky majú totožný vzhľad a dekor, budú pôsobiť nudne a nezaujímavo. Nekupujte zariadenie izby naraz, ale nábytok vnímajte ako prostriedok na vyjadrenie svojej individuality. Dopĺňajte jednotlivé kúsky ako skladačku a prepojte ich do harmonicky pôsobiaceho celku vhodne zvolenými farbami a vzormi na stenách a textíliách.
Foto: interior.ru, bdcnetwork.com
Autor: Ivan Nôta