Industrálny štýl bývania je tak špecifický, že sa nehodí pre každého. Ak ste dušou romantici a máte radi zdobené vankúšiky a jemné pastelové farby, potom radšej na tento štýl zabudnite. Svoju inšpiráciu čerpá v prostredí továrenských hál a iných priemyselných priestoroch.
Industriálnemu štýlu je často vyčítaná istá strohosť a neútulnosť. Na druhej strane mu však nemôžeme uprieť neopakovateľnú charizmu. Počiatky tohto originálneho štýlu siahajú približne do 60. rokov minulého storočia, kedy sa v rastúcich svetových metropolách, ako je napríklad Londýn, Paríž alebo New York, presúval priemysel ďalej od centier. Opustené továrenské haly, budovy a skladiská sa postupne upravovali a utvárali na iné účely.
Tieto nekonvenčné priestory začali obývať za nízky nájom predovšetkým mladí ľudia. Avantgardné čaro industriálnych miest objavili rôzni bohémovia a umelci, ktorí tu našli rozsiahle priestory, kde si mohli vybudovať a prevádzkovať svoje ateliéry.
Dnes je však situácia úplne iná. Byty z upravených bývalých priemyselných objektov sa nazývajú "loftové byty" a rozhodne si ho nemôžu zaobstarať nemajetní ľudia. Predovšetkým vo veľkých mestách sa jedná o realitné poklady pre bohatú klientelu. Napríklad na newyorskom Manhattane sa nachádza celá bohémska štvrť s názvom Meatpacking District s luxusnými loftovými rezidenciami. A práve loftové bývanie sa stalo inšpiráciou industriálneho štýlu.
Lenže zatiaľ čo loftové byty dosahujú v bývalých priemyselných objektoch v cenách takmer astronomických výšok (a dokonca aj tie v novostavbách, ktoré sa len ako lofty tvária), industriálny štýl si môžu dopriať aj majitelia panelákových bytov. Okrem kovu totiž patrí k typickým prvkom tohto štýlu aj betón, a toho je predsa v panelákoch kopa.
Betón inak s obľubou nahrádza betónová stierka, k posledným módnym trendom patrí aj použitie roxorových drôtov na výrobu nábytku či doplnkov, stúpa tiež obľuba najrôznejších továrenských svietidiel. Chýbať nesmie ani koža na čalúnenom nábytku, avšak nesúca stopy používania.
Najdôležitejším a najvýraznejším prvkom sa v industriálnom štýle stáva samotný priestor. Ten by mal byť naozaj veľkorysý, s vysokými stropmi, otvorenou dispozíciou s minimom priečok a veľkými tabuľkovými oknami v kovových rámoch. Pre loftové bývanie je tiež typická viacpodlažná dispozícia . Konštrukčné prvky zostávajú často odkryté rovnako ako elektroinštalácie a kovové potrubia.
Materiály v industriálnom štýle sa na nič nehrajú a nepoužívajú sa v ňom žiadne imitácie. Dominuje tu predovšetkým:
- kov
- betón
- keramická dlažba
- sklo
- drevo
- kameň
- koža
Foto: www.eremont.ru
Autor: Ivan Nôta