Ticho patrí, popri svetle a teple, k základným prirodzeným požiadavkám, ktoré definujú pojem príjemného bývania. Možno si to neuvedomujeme často, ale hluk v byte vplýva na našu psychiku veľmi negatívne a to bez ohľadu na jeho intenzitu. Aj malý hluk, vyskytujúci sa opakovane, nám môže v našich bytoch pripraviť nepríjemné chvíľky, nehovoriac už o vypočutých si rozhovoroch zo susedných bytov, vŕzania podlahy či postelí, zvukov tečúcej vody, splachovania záchodov a detí behajúcich ponad vaše hlavy.
Na úvod niečo z akustiky
Za šírenie rôznych zvukov je zodpovedné vlnenie vzduchu a teda fyzika. Ak zvuk narazí na pevnú prekážku, dokáže rozvibrovať jej mikročastice. Časť hluku sa tak pohltí a tá druhá prenikne napriek prekážke k nám. Druhým spôsobom ako hluk preniká od susedov do našich príbytkov je tzv. kročajový hluk, čo je vlastne zvuk spôsobený priamym rozvlnením celej konštrukcie, napríklad nad našimi hlavami.
Nepriezvučnosť steny je daná v prvom rade jej plošnou hmotnosťou, ktorá sa určuje ako kg na m2. Jednoducho povedané, čím je stena širšia, tým má väčšiu zvukovú nepriezvučnosť. S ohľadom na dnešné architektonické riešenia bytu je však jasné, že odhlučnenie interiéru nemôže viesť cez zvyšovanie hrúbky stien a múrov. Nielenže by sme sa oberali o „drahé centimetre obytnej plochy“, ale navyše by sme preťažovali celú stavbu.
Riešením je teda iba inštalácia vhodnej zvukovej izolácie. Ak si však myslíte, že ňou stačí „ošetriť“ stenu priamo susediacu s hlučným vedľajším bytom, mýlite sa. Zvuk, ktorý sa od susedov šíri vzduchom, totiž dokáže rozvibrovať aj iné konštrukčné časti stavby, nielen deliacu priečku, teda stenu, ktorá vaše byty spojuje. Zvuk sa šíri, či s tým súhlasíte alebo nie, celou stavebnou konštrukciou, teda všetkými stenami, stropom i podlahou rovnakou. Ak ste sa teda doteraz domnievali, že vám proti dupotajúcim deťom z bytu nad vami postačí zaizolovať strop, boli ste na riadnom omyle.
Ak chceme, aby bol efekt odhlučnenia skutočne citeľný, musíte sa zamerať súčasne na steny, podlahu, stropy, okná i dvere. Správnym výberom vhodných postupov takto dosiahnete nielen toho, že sa zbavíte hluku prichádzajúceho od susedov, ale zároveň prestanete rušiť susedov i vy.
Ako teda na odhlučnenie bytu?
V prvom rade by sme si mali určiť, ktorý zvuk nám prekáža a určiť jeho zdroj. Najjednoduchší by bol hluk v byte pochádzajúci z „vlastných radov“. V každom interiéri sa totiž zvuk nesie a rozlieha inak. Vlastný hluk vám veľmi dobre pomôžu utlmiť koberce a závesy, ale i množstvo iných jednoduchých doplnkov, ktoré môžete hluku postaviť o cesty. Tie sú totiž schopné pohltiť veľkú časť zvukových vĺn.
Ak sa bude jednať o zvukovú izoláciu konštrukcií, obvodových stien, podláh a stropov, čaká vás rekonštrukcia bytu. Aby vás však jej výsledok uspokojil, treba starostlivo vybrať ten najvhodnejší. Pre inštaláciu či montáž zvukovej izolácie totiž poznáme viac systémov a preto treba vybrať ten najvhodnejší. Dôležitú úlohu bude hrať najmä kombinácia účinnosti zvolenej zvukovej izolácie a jej celkovej hrúbky. Zrejme si to neuvedomuje nikto z nás, ale ak by ste na odhlučnenie vášho bytu použili zvukovú izoláciu hrubú napr. 20 cm, už pri 6 metroch dlhej stene by ste si z celkovej obytnej plochy ubrali presný 1 meter! Ideálna zvuková izolácia teda musí byť čím najúčinnejšia a čím „najtenšia“.
Zvuková izolácia steny kontaktným systémom
Ak potrebujete odhlučniť len hovorené slovo alebo tichšiu hudbu prenikajúcu od susedov, postačí vám priloženie izolácie bez vzduchovej medzery, priamo na vašu stenu. Podľa kvality vami zvolených materiálov vám postačí hrúbka izolácie približne do 5 cm.
Zvuková izolácia steny bezkontaktným systémom
Ak však potrebujete, aby bolo odhlučnenie kvalitnejšie, to znamená, že chcete zredukovať i otrasy pochádzajúce napr. od hlasitej hudby, musíte si zvoliť izoláciu bezkontaktným systémom. Znamená to, že vás bude čakať stavba konštrukcie, ktorá bude ukotvená medzi podlahou a stropom. Vzduchová medzera, ktorá vznikne medzi izoláciou a stenou bude zvyšovať výkon celého systému. Samozrejme, nakoľko pôjde o viac vrstvové systémy, nevýhodou bude ich hrúbka, ktorá môže dosahovať až hranicu 10 cm.
Foto: www.de.soniflex.com