Otázkou na tému „Čo je zvuková izolácia stien“ sa nebudeme zaoberať. Samotný fakt, že ste sa ocitli na tejto stránke hovorí o tom, že viete, čo chcete. Že bývate v panelovom dome a hluk, ozývajúci sa u vás zo susedných bytov už nemienite znášať. Hlasná hudba, štekot psa, manželské hádky, plač detí – to všetko sú faktory, ktorým chcete urobiť koniec.
V dnešnej dobe na trhu so stavebnými výrobkami a službami nájdete všetky druhy materiálov pre odhlučnenie a akustické izolácie stien, ale efektívna zvuková izolácia v byte je často spojená so značnými obmedzeniami životného priestoru, nákladmi na materiál a tím majstrov. Je dôležité si uvedomiť, že vnímanie zvuku v ľudskom uchu býva subjektívne a pre zvukovú izoláciu stien v byte nie je nutne stavať hrubé múry, ktoré by nám mohli závidieť rockoví hudobníci. Dnes si teda popíšeme postup, pomocou ktorého klesne hladina okolitého hluku vo vašom byte o cca 70%, čo je dostatočné odhlučnenie.
Táto metóda zvýši hrúbku steny len o minimum. Obklad sa skladá z kovového debnenia (profilu), pripevneného k stenám, v ktorom je protizvuková výplň. Povrch je prekrytý sadrokartónom.
1. Kovový rám
2. Tlmiaci materiál
4. Povrchová úprava (tapety, nátery, atď)
Prvým dôležitým rozhodnutím je, aký zvukovo izolačný materiál použijete. Obchody so stavebninami vám ponúkajú na výber z mnohých typov. Vyberte si na základe rozumnej ceny s dobrou kvalitou materiálu a požadovanými technickými špecifikáciami (akustická stena, univerzálna doska, akustické panely a podobne...). Na základe meraní si vyrátajte, koľko m2 zvukovo izolačného materiálu budete potrebovať. Tento výpočet bude zároveň slúžiť na nákup sadrokartónových panelov. K tomu budete potrebovať kovové montážne profily, skrutky, samolepiacu zvukovo izolačnú pásku, tesniacu hmotu, akrylový tmel a všetko, čo je potrebné pri montáži sadrokartónu.
Postup montáže zvukovej izolácie stien
Vodiace profily pripevnite systémom „od podlahy k stropu“ a uzavrite pozdĺž rohov stien, tak aby vznikla konštrukcia s presne vymedzenými medzerami (podľa rozmerov izolačného materiálu), kam sa bude tento materiál bude vkladať (obr. 1,2,3) Skontrolujte kolmosť pozdĺžnych vodiacich líšt.
Vyplňte medzery zvukovo izolačným materiálom (obr.4). Nasleduje montáž sadrokartónových dosiek (obr.5). Sadrokartónové spoje utesnite tmelom. Ten spolu so zvukovo izolačnou lepiacou páskou vytvorí stenu, ktorá už tak ľahko zvuk neprepustí (obr.6). Ďalší postup je navlas podobný začisteniu sadrokartónových stien počas bežnej rekonštrukcie bytu (obr.7). Nasledujú finálne práce, čiže maľovanie, tapetovanie a dekorovanie stien. Tu už všetko zostáva na vašej fantázií. Zvuková izolácia stien svojpomocne vám ušetrí nemalé peniaze. Tí, ktorí to skúsili nezriedka hovoria až o trojnásobne nižších nákladoch oproti tomu, ak by si tieto práce dali urobiť renomovanej firme.
Foto: www.semyaidom.ru, www.ekoplat.ru (i.n.)