Do stavby pivnice sa môžete pustiť i napriek tomuto nepríjemnému zisteniu, i keď budete musieť rátať s podstatne vyššími nákladmi na vybudovanie jej základov a stien. Tie totiž musia spĺňať parametre a kvalitu schopnú niesť rozloženie ich zaťaženia, ale navyše musia čeliť prieniku vody do objektu. Základy a steny pivnice sú namáhané tak zrážkovou vodou ako aj vlhkosťou vsakujúcej podzemnej vody. Podzemná voda v spojení so zrážkovou vodou presakuje cez pórovité pôdne vrstvy.
Ak sa rozhodnete vybudovať suterén pod hladinou podzemnej vody, čaká vás výstavba železobetónovej vane, pod ktorú je navyše nutné vybudovať ochranný hydroizolačný systém.
Podzemná voda pôsobiacia na základy budovy, by totiž nielenže pôsobila škodlivo na murivo a podomieľala by stavbu, ale pravidelne by vytápala pivničné priestory a vytvárala tak podmienky pre výskyt plesní.
Výstavba železobetónovej vane pozostáva z niekoľkých vrstiev, ktorých najspodnejšiu tvorí podkladový betón chránený železobetónovou stierkou. Jeho povrch je proti tlakovej vode chránený súvrstvím hydroizolačných pásov alebo fólií, ktoré zároveň chránia aj pred fyzickým poškodením povrchu. V minulosti sa hydroizolačné pásy upevňovali na povrch lepením, tavením alebo kotvením, dnes k týmto možnostiam pribudla nová alternatíva a to nanášanie alebo nastriekanie náterových materiálov, ktoré sa pri styku z pevným povrchom zlejú a vytvoria tak neprerušovanú, celistvú vrstvu bez zbytočných presahov. Ich nanášanie je, v porovnaní s klasickými metódami upevňovania hydroizolačných materiálov, omnoho jednoduchšie.
Po nanesení hydroizolačnej vrstvy je nutné skontrolovať a preveriť jej kvalitu, aby sa prípadné netesnosti mohli odstrániť ešte pred jej prekrytím ďalšími vrstvami. Výstavba železobetónovej vane je nielen značne nákladná ale i pomerne náročná. Realizáciu totiž komplikuje prítomnosť spomínanej podzemnej vody. Aby sa zamedzilo jej vplyvu na jednotlivé fázy realizácie, podzemná voda sa musí pravidelne odčerpávať a to až do chvíle, kým hmotnosť železobetónovej konštrukcie nebude taká veľká, že odolá tlaku okolitej vody.
Jednou z ďalších možností ako sa ubrániť pôsobeniu podzemnej vode, realizácia priestorov suterénu z vodotesného betónu. Ide druh betónu vyrábaný špeciálnym postupom, ktorý mu zabezpečí odolnosť voči vztlakovej vode. Konštrukcie z vodotesného betónu smú byť bez vážneho poškodenia dlhodobo vystavované pôsobeniu vody a jej tlaku.
Obľuba výstavby suterénov týmto spôsobom výrazne vzrástla, izolovanie fóliami alebo izolačnými bitúmenovými pásmi sa dnes využíva najčastejšie len v prípadoch radónového rizika. V prípadoch, že je podzemná vody veľmi agresívna, pridávajú sa betónu ďalšie špeciálne prísady, alebo sa okolo základov vytvoria ílové clony, zabraňujúcemu vniknutiu vody ku konštrukcii. Hladina podzemnej vody sa pod úroveň základov znižuje drenážou. Pri jej pokládke platí pravidlo, že by sa nemal uložiť nižšie ako je základová škára priľahlých základov, aby odvádzaná voda nepodmývala základy.
Každý suterén, pokiaľ v ňom chcete vyvíjať niektoré zo svojich aktivít, by mal mať zabezpečenú optimálnu klímu a osvetlenie. Pokiaľ si v týchto podzemných priestoroch plánuje zariadiť bazén či saunu, budete musieť vyriešiť aj realizáciu vzduchotechniky a taktiež kanalizácie. Pokiaľ sa sanitárne zariadenie bude nachádzať pod úrovňou verejnej kanalizácie, bude nutné odpadovú vodu prečerpávať a to systémom nádrže s čerpadlom alebo prostredníctvom betónovej zemnej šachty.
Foto: www.keller-abdichten.de