Fínske zrubové domy sa na Slovensku objavili pomerne nedávno, ale už si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Sú podobné modulárnym rámovým domom, ktoré sa dajú postaviť za dva týždne od základov. Lenže ak je modulárna stavba postavená na kovovej konštrukcii, ktorá je potom opláštená panelmi, zateplená a ozdobená, fínska je vyrobená zo špeciálneho lepeného dreva.
Moderné technológie sú o niečo zložitejšie ako kedysi bežné "narež drevo, popíľ ho, obrús ho".
Čo je lepené lamelové rezivo?
Lepené lamelové drevo sa vyrába v niekoľkých fázach:
Prvým je pílenie. Väčšina spoločností, ktoré sa podieľajú na výrobe fínskych domov, má vlastné lesné hospodárstva alebo zmluvu so známymi dodávateľmi. Drevo sa dodáva od nich, vyberá sa normálne a píli sa pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré je riadené počítačom. Vyrábajú sa lamely - tenké pásy dreva.
Druhým krokom je sušenie. Drevo, ktoré bolo práve vyrúbané, je príliš mokré na to, aby sa z neho dalo niečo postaviť. Preto sa lamely najprv sušia na mäkko a potom sa podrobia kondicionovaniu, v dôsledku čoho sa z nich dostane všetka vlhkosť.
Tretím krokom je lepenie. Lamely sa navzájom zlepia tak, aby sa získali hranoly štandardných rozmerov, ktoré sa potom použijú na stavbu. Ich výhodou je, že sú pevnejšie ako bežné drevo a ich úžitkové vlastnosti sú vyššie.
Štvrtým krokom je profilovanie. Na strojoch sa lepené hranoly narežú tak, aby sa navzájom zreteľne dotýkali, a navyše sa vytvoria špeciálne priehlbiny, v ktorých sa upevní izolácia. Potom ich dodatočne impregnujú špeciálnymi zložkami, vďaka ktorým sú odolnejšie voči vonkajším vplyvom.
Po piate - kontrola. Kontroluje sa pevnosť dreva, odolnosť proti vlhkosti, neprítomnosť výrobných chýb - prasklín, triesok, preliačenín a iných chýb, ktoré kazia vzhľad.
Hotové drevo sa dá okamžite použiť v stavebníctve.
Etapy realizovania stavby
Výber firmy. Ak máte na výber viacero firiem vo vašom regióne, musíte si vybrať tú, ktorá je bližšie k vám, alebo tú, ktorá má lepšie recenzie. Neváhajte zavolať na všetky čísla za sebou a položiť svoje otázky.
Uzatváranie zmlúv. V tejto fáze tesne komunikujete so špecialistom firmy a spolu s ním tvoríte projekt, ktorý bude znázorňovať váš budúci domov.
Čakanie. Ďalej už zostáva len čakať. Najprv sa dva mesiace budú liať základy - na rozdiel od modulárnych stavieb sa fínsky dom na zem nekladie. Počas tejto doby bude drevo pripravené. A potom sa ďalších pár týždňov bude montovať.
Montáž. Na záver robotníci začnú stavať a keďže fínsky dom sa nezmršťuje, môže sa po postavení domu okamžite začať s dokončovacími prácami.
Výhody fínskeho drevodomu
Ľahkosť. Drevo je ľahký materiál, čo znamená, že nepotrebuje veľmi hlboký základ. A čím je základ plytší, tým menej času a peňazí bude potrebné na vykopanie základovej jamy a jej následné zasypanie.
" Dych ". Hovorí sa, že existujú „priedušné“ materiály - to je pravda. Drevo prepúšťa určité množstvo vzduchu oboma smermi, čo má pozitívny vplyv na úroveň vlhkosti v dome a teplotu vo vnútri. V drevodome je v lete chládok a v zime teplo.
Žiadne alergie. Reakcie na drevo nemajú ani alergici, čo sa nedá povedať o syntetických materiáloch, ktoré obsahujú plast. Okrem toho z dreva vychádza slabá príjemná vôňa.
Rýchlosť výroby. Fínsky dom vyrobený z dreva dostanete už za šesť mesiacov po podpise zmluvy a schválení projektu - ak si, samozrejme, nezvolíte príliš zložitý návrh. Drevené prvky sa ľahko skladajú ako stavebnica. Samotná výstavba domu (bez nalievania základov a kladenia komunikácií) netrvá dlhšie ako dva týždne.
Žiadna deformácia. Vďaka tomu, že je drevo zlepené z lamiel, prakticky nemení svoj tvar v priebehu času. Mierne sa zmršťuje, no tak nebadateľne, že sa môžete hneď po dokončení nasťahovať.
Udržateľnosť. Steny vyrobené z dreva sa neboja vlhkosti, parazitov, dokonca ani ohňa. Ľahko sa umývajú.
Krása. V skutočnosti môže byť hotový dom ponechaný úplne bez povrchovej úpravy - leštené drevo vyzerá celkom dobre samo o sebe a môže dokonale doplniť minimálne niekoľko štýlov.
Dom vyrobený z vrstveného dyhového reziva nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vydrží desiatky rokov bez väčších opráv.
Foto: modernplace.ru
Autor: Ivan Nôta