Elektrická inštalácia (vnútorné rozvody elektriny) akejkoľvek budovy je riešená všeobecnými požiadavkami normy STN 33 2130. V objektoch bytovej, občianskej a poľnohospodárskej výstavby musí byť bezpodmienečne braný ohľad na:
- bezpečnosť osôb, zvierat a majetku
- prevádzkovú spoľahlivosť
- prehľadnosť elektrických rozvodov
- hospodárne využitie typizovaných jednotiek a celkov (napr. rozvádzače a pod.)
- zamedzenie nepriaznivých vplyvov a rušivých napätí pri križovaní a súbehu s oznamovacím vedením
- funkčnosť a estetický vzhľad
Špeciálne elektrické zariadenie, ktorého funkcia je nutná pri hasení požiaru, alebo evakuácií obyvateľstva sa pripája samostatným vedením z hlavného rozvádzača, alebo z prípojkovej skrine.
Takéto zariadenie musí mať zaistenú stabilnú dodávku elektrickej energie najmenej z dvoch miest a vedenie musí byť pripojené tak, aby aj po odpojení ostatných elektrických zariadení v prípojkovej skrini alebo v hlavnom rozvádzači zostalo pod napätím.
Rozvádzače musia byť z konštrukčnej stránky vyhotovené tak, aby vyhovovali vonkajším vplyvom priestoru, v ktorom sú umiestnené. To znamená, že sa musia osadiť vo zvislej polohe na mieste prístupnom podľa bezpečnostných a prevádzkových podmienok. K bezpečnému vykonávaniu obsluhy a prác musí byť pred rozvádzačom trvalo voľný priestor dlhý aspoň 800 mm s rovnou plochou. Rovnako pre rozvádzače platí obmedzenie, že sa nesmú osadzovať na ramene schodiska a vo verejne prístupných miestach musia mať po otvorení dverí krytie minimálne IP 20. V objektoch budov sa rozvody pevnej elektrickej inštalácie vykonávajú:
- v omietke
- pod omietkou
- v dutých stenách
- v betóne
- v stropných a podlahových dutinách
Rok 2000 nebol len rokom nového milénia, ale znamenal tiež zavedenie nových noriem a predpisov v elektrických inštaláciách, kde boli prijaté nové požiadavky na nové a tiež na rekonštruované inštalácie. Priatím noriem STN 33 2000-4-41, STN 33 2000-5-54, a tiež STN 33 2130 spolu s normami STN 33 2000 7-701 a STN 33 2000-1 nariaďujú:
- všeobecné zavedenie siete TN-S v celom objekte
- použitie prúdových chráničov v obvodoch podľa požiadaviek príslušných noriem STN
- všetky rozvody s prierezom vodiča menším, alebo rovnakým než 16 mm2 realizovať vodičmi, ktoré majú medené jadrá
- v administratívnych objektoch budov pri osadzovaní nového typu svietidiel (zapustené, povrchové) vychádzať z dvoch projektov – z architektonického a zo svetelného
- nutnosť osvetlenia únikových priestorov v administratívnych budovách
- počas rekonštrukcie trás elektrických rozvodov je nutné počítať s rezervou pre uloženie oznamovacích rozvodov, rozvodov počítačových sietí a pod.
- pri návrhu rekonštrukcie je potrebné zvážiť tiež možnosti novej prevádzky objektu budovy s ohľadom na predpokladané priestory – to znamená napríklad spôsob prevádzky s prenajímaním jednotlivým subjektom s možnosťou samostatného merania odberu každého subjektu
- v každej budove sa musí zriadiť hlavné pospájanie a v niektorých prípadoch aj doplnkové pospájanie na hlavnú uzemňovaciu svorku
- ak ide v objekte len o čiastkovú rekonštrukciu časti objektu (napr. výmena bytového jadra, rekonštrukcia kancelárskej časti a pod.), je potrebné vykonať úpravu v rozvádzači v rozvodnici zo siete TN-C na sieť TN-C-S.
Foto: manag.ro
(i.n.)