Možno vás v súvislosti so stavbami hlinených domov napadla otázka, aký je vlastne ich interiér, aký nábytok sa používa v tak špecifickom vnútornom priestore aj to, ako vlastne usporiadať doplnky v oblých častiach bývania a podobne. Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Obytný priestor hlineného domu má vlastnosti vyplývajúce z podstaty prírody a v drvivej väčšine zodpovedá obecne platným pravidlám o dispozičnom usporiadaní miestností. Nielen staré východné náuky o bývaní hovoria o tom, že každý priestor, v ktorom bývame na nás vplýva a na formovaní našich pocitov z priestoru domu majú okrem tvaru miestností a orientácie k svetovým stranám nemalý podiel aj skryté vlastnosti stavby.
Slovo ekológia sa dnes skloňuje vo všetkých pádoch a v mnohých súvislostiach, prirodzene aj v stavebníctve. Málokto si však uvedomuje, že jednoduchým prepočítavaním stavieb a stavebných materiálov na tepelno- fyzikálne vlastnosti sa zo zreteľa stráca to najpodstatnejšie: ako sa v dome cítia jeho obyvatelia. Využitie dobrých vlastností prírodných stavebných materiálov - dreva, hliny, kameňa, rastlinných izoláciou a pod. je v stavebníctve je prirodzeným riešením so širokým uplatnením nielen pri rekonštrukciách a revitalizácii starších objektov, ale aj v novostavbách. Dokonca sa ponúka možnosť už pri projekte uvažovať o koncepcii "biodomu" s maximálnym uplatnením ekologických materiálov v stavbe.
Ľahká dostupnosť vstupných surovín, možnosť recyklácie týchto materiálov, nízka energetická stopa sú aspekty, ktoré v dnešnej dobe nadobúdajú na význame. Plošné uplatnenie hlinených a ostatných prírodných materiálov v stavebníctve môže mať výrazný vplyv na zníženie spotreby energie pri výrobe stavebných materiálov v globálnom meradle. Pri práci s týmito materiálmi máte možnosť uplatniť svoju vlastnú tvorivosť, kontakt s hlinou je príjemná pri spracovaní aj v hotovom stave po dokončení stavby. Nezanedbateľný je aj estetický dojem, ktorého môžete pri vhodnej aplikácii týchto materiálov dosiahnuť.
![]() |
![]() |
Hlinené materiály sú svojimi vlastnosťami viac ako rovnocenným partnerom bežne užívaných stavebných materiálov. Vďaka prirodzenej schopnosti regulovať vlhkosť v objekte, parotesnosť, akumulačným parametrom a ďalším významným výhodám ich môžeme považovať za nezastupiteľné. Použitie hlinených omietok v miestnosti je dnes odporúčané nielen stavebníkmi, ale aj špecializovanými lekármi a vedeckými pracovníkmi hlavne kvôli tomu, pretože sú "mäkké", majú nižšiu vodivosť a pri rovnakej teplote vzduchu v interiéri navodzujú pocit tepelnej pohody.
![]() |
![]() |
Úlohou blízkej budúcnosti je porovnať zloženie dostupných hlinených zmesí, stanoviť kritériá, za ktorých bude možné prehlásiť konkrétny produkt za čistý hlinený výrobok. Jedno z kritérií, ktoré je jednoducho zistiteľné, je pH faktor hlinenej zmesi. Kvalitná biologická omietka je pH-neutrálna. Pri alkalickej reakcii je predpoklad prímesou iných látok, ako je hlina, hoci niektoré firmy tieto produkty deklarujú ako čistý hlinený produkt. V konečnom dôsledku sa však môžeme predpokladať, že obľúbenosť hliny ako stavebného materiálu bude aj u nás stúpať.
![]() |
![]() |
Foto: idealsad.com, domik.ua Autor: Ivan Nôta