Ako si môžeme pomôcť?
Pri kúpe nábytku je dobré dať prednosť chemicky neošetrenému drevu pred lepenými kúskami. Používajme šetrné čistiace prostriedky, laky a farby. Dnes nie je problém zaobstarať skoro všetko v ekologickej kvalite. Tým prospejeme nielen sebe, ale aj životnému prostrediu. Dôležité je tiež správne vetranie.
Existujú domáce čističe vzduchu, ionizátory a zvlhčovače, často s antibakteriálnymi filtrami. Veľmi vhodná je kvalitná klimatizácia, ktorá mnohokrát všetky tieto funkcie zahŕňa. Optimálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 40 až 60 percentami. Pri vyššej vlhkosti je nám v zime viac chladno a minieme viac za kúrenie. Prispieva navyše k tvorbe plesní. Nízka vlhkosť vysušuje sliznice a zvyšuje náchylnosť k chorobám.
Neoceniteľnými a prirodzenými pomocníkmi v zlepšenie bytovej klímy sú izbové rastliny. Produkujú kyslík, čistia vzduch, zachytávajú rôzne škodliviny. Je to aj v závislosti od druhu rastliny. Veľmi účinná je napríklad dracéna, Kalanchoa Blossfeldova, brečtan, zelenec alebo fikus. Musí ísť o zdravé a silné rastliny, najlepšie vo väčšom počte. Ak chceme zvlhčiť vzduch, najlepší je na to banánovník alebo šachor. Pre zachytenie prachu sú ideálne rastliny tučnolistovité a tiež rastliny s viacerými ochlpenými listami. Veľmi efektívna je detoxikácia prebiehajúca v koreňovom priestore, zneškodňujú sa tu látky ako benzén, nikotín alebo formaldehyd pomocou mikroorganizmov. Zaobstarať sa dajú špeciálne rastlinné filtračné systémy, ktoré nemajú korene obklopené pôdou, ale špeciálnou zmesou zeminy a aktívneho uhlia.
Foto: www.iceom.com.ua
Autor: Ivan Nôta