Na začiatku bol problém, čo zo starým veľkým pieskoviskom, ktoré bolo dlhé roky súčasťou záhrady. Deti vyrástli a už sa v ňom nemal kto hrať. Likvidácia tohto priestoru, hoci sa to javí ako hračka, by bola dosť problematická. Piesok sa musí povyhŕňať, odviezť, nahradiť zeminou a zasiať trávou. A tak vznikol nápad.
Tento priestor je totiž ideálny pre ležadlá a stolný futbal, pretože tie nemôžu stáť na tráve kvôli automatickému zavlažovaniu. Premeniť pieskovisko na drevenú terasu síce tiež hračka nie je, ale oddychový priestor v záhrade je balzamom pre telo aj dušu. Človeka síce čakajú tri dni nie ľahkej práce, ale po jej ukončení získa nádherné miesto na opaľovanie, hojdanie či hranie stolného futbalu.
Materiály a nástroje
Tento projekt je veľmi výnimočný, pretože budúca terasa nie je obdĺžnikového, ani štvorcového tvaru. Pieskovisko je nepravidelné a účelom bude terasu zapustiť do jeho bývalého obvodu.
Materiály k výrobe terasy sú bežné, ktoré sa používajú pri stolárčine. Základom je konštrukčné drevo (hranené a hobľované dosky). Potom sú potrebné skrutky do dreva, klince, kladivo, pokosová píla, meter a podobne.
Postup
Práce je potrebné začať rozmeraním, napílením s natieraním hranolov. Tie budú položené na zemi a tak náter odolný voči škodcom a vode netreba bagatelizovať. Keďže hranoly nebude vidieť, je možné použiť napríklad zvyšný lak, ktorý zostal z rôznych iných projektov.
Keď náter na hranoloch úplne vyschne, môžu sa inštalovať ako základňa medzi obruby bývalého pieskoviska. Pieskovisko je potrebné čo najlepšie uhrabať a zarovnať.
Narezané dosky je potrebné z rubovej strany tiež dôkladne natrieť, aby mali patričnú ochranu.
Keďže uprostred pieskoviska boli stromy, bolo potrebné narezať dosky tak, aby okolo kmeňov vytvorili skruže.
Dosky je možné pribíjať klincami, alebo pripevniť skrutkami do dreva.
Okraje dosiek je potrebné prispôsobiť lemovaniu.
Nastávajú finálne práce a, samozrejme, nanesenie ochranného náteru na vrchnú stranu dosiek. Môžete voliť podľa vlastných skúseností medzi lakmi, moridlami, farbami, olejovým náterom či gélom.
Výsledok naozaj stojí za to.
Zdroj & foto: https://www.twojediy.pl/, Twoje DIY
Text: Ivan Nôta