Členenie pozemku pri niektorých chatách či chalupách vám niekedy neumožní postaviť altánok na obyčajnom viditeľnom alebo na vhodnom mieste. Ak ho však skutočne chcete a starostlivo preskúmate svoj „statok“, môžete nájsť miesto na výstavbu altánku hoci aj na rohu svojho pozemku. Dnes sa na takýto typ besiedok pozrieme.
Miesto, kde sa lomí plot do pravého uhla väčšinou nazývame „tam v rohu“. Tu máme mnohí naskladané množstvo vecí, často nepotrebných. Ako zvyšky stavebného materiálu, nejaký sud či inú vec pri ktorej si vravíme tak, ako iní súkmeňovci, že je to škoda vyhodiť. Čo keby ste práve tu postavili svoj altánok, besiedku, či patio? Ukážeme vám, že to ide.
Jeho prvou výhodou je to, že nezaberie veľa úžitkového priestoru. Keďže bude „nalepený“ na plot, bude chránený minimálne z dvoch strán nielen pred vetrom a dažďom, ale aj zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Postaviť ho bude jednoduchšie ako napríklad altánok s podstavou v tvare šesťhranu. O niečo problematickejšia bude strecha, hlavne v prípadoch, kedy si zvolíme iný tvar podstavy ako do L. Je jasné, že aj v prípade rohových altánkov je možné vymýšľať najrôznejšie geometrické tvary vrátane oblého. Dve steny však vždy budú do pravého uhla.
![]() |
![]() |
Pri projektovaní rohového altánku však musíte zohľadniť aj susedné obydlia. Odstupová vzdialenosť altánku od susedného pozemku je zakotvená aj v stavebnom zákone - nemala by byť menšia ako 2 m. V väčšine prípadov ho tak nie je možné stavať, ak so susedom zdieľate jeden plot.
Podľa daného zákona nie je nutné pre altánok vybavovať stavebné povolenie, ak nepresiahne zastavanú plochu 25 m 2.
Aby nám stavba altánku robila radosť dlhé roky, okrem jej správneho umiestnenia v záhrade, musíme zvoliť hlavne vhodný materiál, z ktorého bude altánok zhotovený. Starostlivý výber materiálu a jeho povrchová úprava by mala ladiť so stavbou rodinného domu, doplnkových stavieb a s architektúrou záhrady. Výber materiálu je dôležitý nielen pre ráz stavby, ale aj pre následnú starostlivosť, ktorú altánok bude vyžadovať.
![]() |
![]() |
K stavbe záhradných altánov sa najviac používa drevo, v prípade hotových altánov sa potom najčastejšie stretnete s drevom smrekovým, ktoré je pomerne ľahké a pritom pružné a pevné. Existujú aj rôzne kombinácie plastu či kovu, niektoré altánky majú murované základy. Ak má byť altánok v súlade s prírodným charakterom záhrady, potom je drevo ako stavebný materiál dobrou voľbou.
Voľba veľkosti altánku bude závisieť od veľkosti pozemku a (samozrejme) našich finančných možnostiach. Plochu altánku si najskôr vyznačte pomocou kolíkov a povrázku. Vyznačte si aj vchod. A pokojne na tomto priestore skúste jeden víkend fungovať. Zistíte, ači ste s navrhovaním postupovali správne.
A potom už sa môžete pustiť do práce.
Foto: www.svoyabesedka.ru, www.besedkis.ru
Autor: Ivan Nôta