Pri prechádzkach na dovolenke v stredozemí väčšinou obdivujeme krásu kamenných domov, ktorými sú tieto miesta povestné. Naopak v škandinávskych krajinách nás berú za srdce zrubové obydlia, kde hrá prím drevo. Keďže žijeme v krajine, ktorá je akýmsi stredom medzi horúcim juhom a chladným severom, nemalo by byť nič nezvyčajné, ak by sa trendom u nás stali domy, postavené spolovice z kameňa a spolovice z dreva. Sami však vieme, aká je situácia. No zdá sa, že trend takýchto kombinovaných domov dorazil aj k nám. Poďme si teda predstaviť niektoré typy domov z kameňa a zároveň dreva.
Kamenné domy nás v zime spoľahlivo ochránia pred silnými nápormi vetra a v lete pred neznesiteľnými horúčavami. Rovnako tak drevo je prastarým stavebným materiálom s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Kombinácia týchto materiálov umožňuje minimalizovať náklady, aby bola zaistená maximálna energetickú účinnosť a vysoká rýchlosť výstavby.
Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe sa mnohé stavebné firmy zdráhajú požívať kameň, ako základný materiál pri výstavbe múrov.
Projekty domov z kameňa a dreva majú dostatočne dlhú architektonickú históriu, do ktorej patria dnes už takmer zabudnuté unikáty, akými boli napríklad hrazdené domy, ktoré mali drevený rám naplnený kamením alebo alpské chatky , ktoré boli pôvodne s použitím nášho slovníka salašmi pre pastierov.
Samozrejme - ani drevo a ani kameň nie sú stopercentnými stavebnými materiálmi. Vďaka ich správnej kombinácii pri výstavbe sa však veľmi šikovne vie docieliť kompenzácia týchto nedostatkov. Kombinovaný dom kameň/drevo tak bude využívať silné stránky každého z týchto materiálov tak efektívne, ako len to bude možné.
Použitie kameňa na spodnú časť domu má svoje opodstatnenie napríklad v tom, že ide o vysoko nehorľavý materiál a v spodnej časti domu sa zvyčajne nachádza krb, kuchyňa, garáž a iné miestnosti so zvýšeným rizikom požiaru.
Pri celoročne obývaných objektoch a domoch je tiež prirodzené montovať kotol kúrenia práve na prízemí a v prípade podpivničeného domu v podzemných priestoroch. Kameň je teda pre spodné časti domu, ako stvorený.
Čo sa týka drevenej nadstavby - poschodia domu, k jej hlavným výhodám patrí, že drevo udrží teplo oveľa lepšie, ako tehlový múr a ušetrí tak majiteľovi značné peniaze za vykurovanie, nakoľko kameň v prízemí má rovnaké schopnosti.
Estetická kombinácia týchto dvoch materiálov poskytuje veľmi neobvyklý a atraktívny dizajn exteriéru. Navyše je daná možnosť realizovať tu zaujímavé a inovatívne konštrukčné riešenia a prístupy.
Foto: www.happymodern.ru
Autor: Ivan Nôta