Eskimácke iglú, kazašské jurty, indiánske típí, čukotské jarangy či moderné binishelly – to je neúplný zoznam obydlí, ktoré sú podľa odbornej komisie najpohodlnejšie a zároveň najšetrnejšie k životnému prostrediu. Prekvapivé? Pre mnohých áno. Ako moderná spoločnosť sme si zvykli na úplne iné bývanie. Stavby v štýle iglú však v modernej architektúre stelesňujú významný prvok, ktorý je lahodný nielen oku. Neveríte? Presvedčíme vás. Zoznámte sa s mladým americkým hudobníkom a fotografom Stevom Areenom, ktorý si postavil malý kupolovitý domček a podelí sa s vami o svoje snímky, aby ste sa mohli inšpirovať pre prípadnú vlastnú stavbu v podobnom štýle.
Neobyčajný domček na neobyčajnom mieste
Na rozľahlej organickej farme, kde sa pestuje mango, hlboko vo vnútrozemí severovýchodného Thajska, nachádza sa neprehliadnuteľný kupolovitý domček oranžovej farby. Letné sídlo Steve Areena. Príbeh nezvyčajného domčeka začína ako bežná rodinná historka: Stevova sestra sa vydala za muža menom Carl Haggar v Thajsku. Steve sa potom spriatelil s ním aj s rodinou jeho priateľa Hajjara Gibrana. Keď mal Steve15 rokov, jeho švagor Carl ho prvýkrát zasvätil do tajomstva stavby domov...
V roku 2011 bol Steve opäť v Thajsku, kde sa stretol nielen s Carlom ale tiež s Hajjarom. Ten ho po celé roky inšpiroval najrôznejšími kreatívnymi nápadmi, ale tentoraz to bolo niečo naozaj veľké - spoločne so svojou ženou mu ponúkol, aby si na ich plantáži postavil dom. A pretože Steve súhlasil, začala sa stavba domčeka snov. Počas šiestich týždňov mladý Američan v spolupráci so svojim pomocníkom Taem a príležitostne aj s tretím do partie postavil domček a stihol ho aj natrieť. Hlavným poradcom počas stavby bol samozrejme Hajjar. Ak vás prekvapila rýchlosť stavby domu, neuveriteľne znie aj výška nákladov. Vychádzajú menej ako 6000 dolárov, čo je pri dnešnom kurze len 5000 eur.
Keďže domček tvorí sústava guľovitých elementov, bolo v prvom rade potrebné vyznačiť na dostatočne veľkej časti pozemku niekoľko kružníc, ako tvar pre základy.
Po obvode kružníc vykopal Steve malé priekopy, ktoré vyplnil betónovou zmesou. Tak vznikli základy.
K stavbe neboli potrebné žiadne zložité techniky. Len niekoľko párov šikovných rúk a pár jednoduchých zariadení. Je zrejmé, že stavba kupoly je oveľa zložitejšia, ako stavba kolmého múru. Pozrite sa na nasledujúce obrázky. Tu je tajomstvo prípravku, pomocou ktorého dodržíte pri spájaní tvárnic presný tvar gule, resp. polgule:
Kruhové, oblúkové a iné atypické otvory v dome nepostavíte bez šablón. Steve ich vytvoril z dreva. Na obrázku zároveň vidíte systém protizávaží, ktoré sa vešajú pomocou drôtu na vrchné tvárnice. Ak by tam protizávažia neboli, zrútila by sa kupola dovnútra.
Stavbu obvodových múrov bolo nutné kombinovať s výstavbou stavebných otvorov pre dvere a okná. Každý rad tvárnic bolo potrebné nechať určitý čas vyschnúť, aby cementová zmes dobre držala. Na obrázku je stavba obývacej časti domčeka.
Tieto „tunely“ budú slúžiť ako hlavný vchod aj ako prepojovacie chodby hlavnej časti domu s ostatnými miestnosťami.
Takto sa stavia budúca kúpeľňa:
Okná budú mať okrem širokého betónového lemu po obvode aj kvalitné a široké parapetné dosky, ktoré musia udržať váhu dospelého človeka.
Takto rastie domček ako z vody. Kým vysychá jedna časť, možno pokračovať s druhou. Stále sa používajú protizávažia. Steve si vybral modré betónové valčeky, no využiť sa dá všeličo. Napríklad duté tvárnice.
Plášť domčeka netvorí klasická stierka, ale silná zmes jemného piesku a cementu. Plášť tak bude tvoriť silnú ochrannú škrupinu.
Opäť prichádza k slovu drevená (preglejková) šablóna, s pomocou ktorej vieme vymurovať naozaj krásne oblúkové otvory:
Jednou z najťažších prác bolo ukončenie kupoly svetlíkom.
Námaha sa však v každom prípade vyplatila. Keďže Steve chcel mať miestnosti domčeka zaliate svetlom, vytvoril vrchné svetlíky prakticky na každej kupole. Keď boli murárske práce hotové, nastal čas, v ktorom spojivo medzi tvárnicami muselo dokonale vytvrdnúť.
Čakanie sa však dá využiť na tunning vnútorného priestoru. Takto napríklad vznikla veľmi netradičná posteľ, ktorá vo svojom vnútri ukrýva stavebný odpad:
Po dokonalom vytvrdnutí vonkajšieho obalu domu aj vnútorných stien kde sa ešte predtým vysekali drážky pre elektrorozvody, mohlo dôjsť k maľovaniu. Steve vsadil na príjemnú svetlo oranžovú:
Dôkaz, že precízne vybetónovaný skelet domčeka je oveľa pevnejší, než sa čakalo:
Vnútorné vybavenie domu bolo navrhnuté v súlade s celkovou koncepciou domu. Toto je napríklad pohľad do kuchyne s malým jedálenským kútikom:
Kúpeľňu tvorí sprchový kút so sedením, vykladaný riečnymi okruhliakmi.
Vchod do domu je chránený oblúkovou strechou a okrem dverí mu budú dominovať betónové lavice na príjemné večerné posedenie:
V netypickom otvore budú musieť byť osadené špeciálne dvere, vyrobené na mieru:
Rovnako tak špeciálne sklá do okien musia byť vyrezané sklenárom podľa šablóny. Po osadení okien a dverí nastal čas na vymurovanie vonkajšieho jazierka z vonkajšej strany obývacej časti domčeka. To je od nej oddelené sklom. Steve správne predpokladal, že by v prípade otvoreného priestoru hrozilo zamorenie vnútra domu hmyzom a drobnými živočíchmi, žijúcimi pri vode. Sklo však tomu zabráni a navyše zachová nádherný výhľad.
Výsledkom je fantastické zákutie plné zelene. Tak z vonku ako aj z vnútra:
Vráťme sa na chvíľu k stavbe svetlíkov: Sklenené trojuholníky Steve najprv pozlepoval v rovine pomocou silikónu. Keď zaschol, vztýčil z nich pyramídu a zlepil posledný spoj. Na „streche“ budú tieto svetlíky osadené v železných rámoch.
Tu vidíte, prečo je dobré mať silné parapety. Apropo...brali by ste takúto spálňu?
Aj po dokončení domu zostal priestor na ďalšie vymýšľanie. Čo tak vytvoriť oddychový kútik na streche kupoly? Žiaden problém.
Keď sa Steva novinári pýtali, prečo práve takýto dom, odpovedal: „Nikdy som nechcel bývať v škatuli“.
Foto: © Steve Areen
Autor: Ivan Nôta