Kedysi populárny minimalistický štýl sa začal vytrácať. Do popredia sa dostáva boho štýl, ktorý prekvapivo „zasiahol“ oveľa viac ľudí, ako ten minimalistický. Prečo? Boho vás len tak ľahko neomrzí. Ak viete, ako na to a základy tohto štýlu pochopíte, bude váš domov zariadený do bohémskej romantiky, ktorá je naozaj dychberúca.
D'où vient le style boho?
Schválne sme do otázky odkiaľ pochádza štýl boho zaplietli francúzštinu, pretože práve z tejto krajiny pochádza nielen slovo boho, ale aj štýl, s ktorým vás dnes zoznámime. Vo Francúzsku sa k nemu kedysi hlásili predovšetkým voľnomyšlienkári, spisovatelia, básnici a iní umelci, ktorým zväzovanie konvenciami alebo konkrétnymi pravidlami nebolo práve po chuti. Bohemian style, Boheme Chic alebo bohémsky (boho) štýl sa už dlhé roky prejavuje v bývaní, móde a doplnkoch.
Zakaždým sa vráti trochu v inej forme, no hlavné prvky ostávajú zväčša rovnaké. V súčasnej dobe má boho štýl už isté zásady, podľa ktorých sa držať, ak sa rozhodneme do tohto štýlu zariadiť svoj domov. Stále však platí, že sa má jednať o čosi vlastného, do čoho sa má do istej miery premietnuť náš vlastný štýl.
Zdanlivý chaos
Ak máte doma veľa viacfarebných vankúšov, kobercov a posteľných prikrývok s etnickými vzormi, kusy svetlého neobvyklého nábytku, originálnych drobností a ručne vyrábaných vecí, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o kreatívny neporiadok, ale o bohémsky šik. Boho štýl v interiéri vám umožňuje nedodržiavať prísne pravidlá, nepoužívať hotové riešenia, kombinovať nesúrodý a umelecky zašpinený priestor.
Aby ste však „boho chic“ naniesli naozaj krásne, treba mať dobrý vkus a trpezlivosť. Aj tento zdanlivo chaotický štýl má svoju logiku a harmóniu.
Chce to hlavne odvahu
Keď sa človek pozrie na boho štýl, okamžite mu napadne, že sa má vsádzať skôr na neutrálne odtiene. V skutočnosti sa však nemusíme držať skrátka a môžeme byť maximálne odvážni. Nebojte sa mixovať farby aj vzory, s ktorými plne rezonujete. Medzi bytovými dizajnérmi je obľúbená hlavne kombinácia smaragdovo zelenej, olivovej, khaki, hnedej a bielej. Boho je naozaj štýl, ktorý vás vie pohltiť.
Boho v interiéri: základné princípy
"Boho" je derivátom "bohemia". Kedysi bola Bohemiou nazývaná krajina nachádzajúca sa na mieste modernej Českej republiky. Žili tam Bójovia – Kelti, ktorí sa túlali po Európe, zbierali všetko, čo im prišlo pod ruku, nasávali kultúru a tradície rôznych národov. Neskôr potulní umelci, hudobníci a cirkusoví umelci začali nazývať bohémou a teraz sú predstaviteľmi tvorivých profesií: herci, umelci, spisovatelia. Bohémsky spôsob života je nedbalý, ľahkomyseľný. V boho sa interiérový dizajn drží rovnakých princípov – sú to predmety z rôznych kútov sveta, pohodlie z ničoho, starý nábytok nájdený na blšom trhu, všetky druhy kobercov, prikrývky a gobelíny pokrývajúce holé steny a podlahy.
Eklekticizmus
Boho umožňuje kombinovať rôzne oblasti interiérového dizajnu v jednom priestore. Neexistujú žiadne obmedzenia a nie je potrebné udržiavať štylistickú integritu. Aby však miestnosť nevyzerala ako starožitníctvo, je vhodné držať sa jedného motívu: napríklad orientálneho alebo európskeho a tiež určiť akcentovú farebnú schému. Priestor tak získa integritu a zmes štýlov bude premyslená, nie náhodná.
Kontrast
Byt v štýle boho je plný kontrastov a kombinácií nesúrodého. Napríklad drahé parkety s obielenými tehlovými stenami. Alebo volánikové dekorácie s jednoduchým dreveným nábytkom. Alebo červený pléd s modrou pohovkou. V jednom priestore môžete miešať rôzne materiály: hodváb s bavlnou, drevo s tehlou, dlaždice s kovom. Použite textílie s kontrastným vzorom a vyfúknite neutrálne pozadie s jasnými akcentmi.
Svetlé farby
Charakteristickým znakom interiérového dizajnu v štýle boho sú provokatívne jasné farby. Obzvlášť populárne sú červené, modré, oranžové, žlté, zelené farby prírodných odtieňov. Zvyčajne si vyberú nejakú základnú farebnú schému vrátane neutrálnych svetlých odtieňov, ku ktorým už pridávajú rôzne chytľavé akcenty: prikrývky, panely, závesy, tienidlá. V jednom interiéri je použitých veľa rôznych farieb, ktoré vytvárajú tie najneočakávanejšie kombinácie a dodávajú priestoru dokonalú mieru šialenosti.
Prirodzenosť
Napriek aktívnemu miešaniu štýlov je ťažké stretnúť sa s high-tech v interiéri v štýle boho kvôli záväzku k prírodným materiálom. Ale drevený nábytok v štýle vintage chic alebo prútený dekor vo vidieckom štýle je jednoduchý.
Textil a dekor
Charakteristickým znakom boho štýlu v interiéri sú rôzne boho dekorácie a textílie. Najrôznejšie kolekcie figúrok, lámp, fotorámikov, obrazov, svietnikov, váz a iných vtipných drobností, ktoré sa nazbierali za tie roky, rôzne handmade z výpredajov, haraburdy z blších trhov, suveníry z ciest, masky, rodinné pozostalosti. srdce - v boho byte si všetko nájde svoje miesto. A, samozrejme, viac svetlých vankúšov, prikrývok, koberčekov zo všetkého v rade - zamat, satén, ľan, bavlna, hodváb, s okrajmi alebo bez nich - na tom nezáleží.
Foto: dg-home.ru
Text: Ivan Nôta