Bolo to zrejme už dosť dávno, keď prvý majiteľ primitívneho obydlia pocítil potrebu vystavať okolo svojho „majetku“ jednoduchú ohradu - plot. Bolo by určite zaujímavé zistiť, aký dôvod ho k novej činnosti donútil.
Dnes máme na výstavbu plotov okolo našich obydlí a okrem vizuálneho dôvodu ešte aj niekoľko ďalších - viac či menej dôležitých. Ich snáď najdôležitejšou funkciou je zreteľné vyznačenie a zároveň viditeľná ochrana našich pozemkov. Mali by odrádzať nepozvaných hostí od vstupu na náš majetok, chrániť od vetra a od prípadných zvedavých pohľadov susedov či okoloidúcich. Mali by byť bezpečnou zábranou pre hrajúce deti a nedovoliť im vybiehať na ulicu, podobne ako aj našim štvornohým miláčikom zabrániť, aby končili pod kolesami áut a samozrejme aj opačne, znemožniť napr. divej zvery, aby si pochutnávala na plodoch práce v našich záhradkách. Nájde sa aj nemálo takých pre ktorých je oplotenie domov priam prestížnou záležitosťou a musí vypovedať všetko o životnom štýle jeho majiteľa.
Výber plota a brány
Je pravda, že oplotenie domu by malo korešpondovať s architektúrou a prostredím, do ktorého je stavba zasadená. Čelo obytného domu vytvára totiž na okoloidúcich či príchodzích takzvaný prvý dojem.
Našťastie máme pri jeho výbere plotu nielen neuveriteľne širokú škálu možností výberu materiálov a aj štýlov. V ponuke sú ploty drevené, drôtené, murované, kombinované a samozrejme aj živé. Hlavným faktorom pri výbere jedného z nich by mal byť účel, na aký by mal slúžiť. Jeho funkčnosť teda staviame na prvé miesto, a až potom sa pokúsime výber prispôsobiť okoliu aby sme vytvorili jeden harmonický celok. Majitelia plotov v súčasnosti často siahajú po murovaných plotoch kombinovaných s drevenými dielmi rôznych typov, tvarov a farieb. Asi rovnako silne zastúpené sú aj masívne celomurované ploty, ktoré majú za účel nielen dokonale ochraňovať súkromie ale aj zvukovo izolovať napr. pred hlučnejšou komunikáciou. Pôsobia doslova ako opevnenie, ale pre tieto účely sú doslova ideálne. Narozdiel od niektorých iných druhov oplotenia plnia totiž vynikajúco aj bezpečnostnú a ochrannú funkciu.
Základom kombinovaných plotov je takmer vždy nižší či vyšší múrik z betónu, tehál, prírodného kameňa alebo tvárnic, z ktorých sú postavené aj stĺpiky. Ak múrik vybudujete z liateho betónu do debnenia môžete ho navyše ešte aj obložiť keramickými lepenými obkladmi alebo obkladmi z umelého kameňa. Medzi spomínané stĺpiky sa vkladajú výplne. Okrem v súčasnosti často používaných drevených profilov, sa ako výplň používajú kovové latky alebo mreže, plastové profily a rámové konštrukcie z hliníku a nerezu.
Obľúbená kombinácia je kombinácia s kovom. Niektoré ploty zhotovené kováčmi sa stávajú skutočnými umeleckými dielami.
Aký plot teda uprednostniť?
Ak je váš dom postavený v kombinácii s drevom, nemáte nad čím váhať ak premýšľate nad plotom dreveným. Dosiahnete tak totiž absolútnu harmóniu materiálov. Pred samotnou stavbou plotu však ešte premyslite spôsob výstavby, impregnácie a aj neskoršej nutnej údržby. Latkový plot je napríklad druh nízkeho plotu, v ktorom sú latky usporiadané zvisle. Poľovnícky plot je tiež nízky, ale na rozdiel od latkového má latky uhlopriečne skrížené. Drevený plot môže byť aj plný z dosák, alebo môže mať celoplošnú výplň. Medzi druhy drevených plotov patria aj pergoly. Sú to vysoké ploty, ktoré hore uzatvára priečny trám zdobený diagonálnymi podperami.
Hádam oku a duši najmilšie a najbližšie sú ploty živé, ale netreba zabúdať na to, že sú zároveň aj veľmi málo bezpečné. Nie sú totiž veľkou prekážkou a často nemilých návštevníkov doslova lákajú. Podobne sa to dá konštatovať aj o ochrane smerom k ulici. Jeho výhodou je však dostatok súkromia. Ak sa však za zelenú stenu chcete schovávať aj v zime, nezabudnite svoj plot postaviť z ihličňanov alebo stále listnatých odrôd stromov či krovín, inak by ste sa na jeseň mohli dočkať nepríjemného prekvapenia. Nezabúdajte ani nato, že si živý plot vyžaduje pravidelnú starostlivosť.
Rovnako dôležitú funkciu zastávajú aj bránky a brány
Má skrývať naše súkromie alebo umožniť vstup pohľadom z ulice? Je nutné aby bránila pohybu detí a zvierat? Má mať charakter dekoratívny alebo úžitkový? Odpovede na tieto základné otázky vám pomôžu zvoliť štýl s ohľadom na architektúru domu a plánovanému druhu oplotenia. Ešte najčastejšie kombinácie: železná alebo drevená brána v tehlovej stene, drevená brána v kamennom osadení a rančové oplotenie samozrejme tiež s drevenou bránou. Stavba oplotenia si vyžaduje znalosti a taktiež určitú prax. Dôležité pre jeho stabilitu je správne osadenie nosných stĺpikov do zeme a odstupy, v ktorých majú byť rozmiestnené. Drevené a kovové stĺpy majú byť ukotvené až do hĺbky 50 cm, alebo ich zasadíme do betónového základu 30x30 cm. Veľmi pekne pôsobia aj murované sokle, ktoré zadržia napr. aj vodu stekajúcu pri daždi po uliciach, alebo striekajúcu spod kolies okoloidúcich áut. Ich základ by mal tiež byť budovaný do hĺbky minimálne 50 cm.
Foto: www.realestate.com.au, www.sabpa.com, www.terryms.org, www.metallbau-rs.com, www.wohnideen.minimalisti.com, www.престиж-дом.рф