Aby drevený plot slúžil čo najdlhšie, musíme dodržať určité pravidlá. Na jeho životnosť má vplyv konštrukčné riešenie a kvalita povrchovej úpravy proti vlhkosti a hnilobe. Drevo sa odporúča pred náterom ošetriť proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu. Prvé čomu by sme mali venovať pozornosť je vyschnutie dreva. Drevo na novom plote by malo byť dokonale preschnuté. Až potom bude schopné k sebe priľnúť ďalšie nátery.
Vlhkosť dreva sa dá jednoducho zmerať vlhkomerom. V ďalšom kroku by sme sa mali zamerať na impregnáciu dreva. Impregnácia dreva nie je len zbytočným výmyslom. Aj keď sa môže javiť ako zbytočná, verte, že svoj účel má. Po aplikácii impregnácie sa drevo stane rovnomerne nasiakavé a náter tak bude viac celistvý a menej náchylný na poškodenie. Ak impregnáciu na drevo aplikujete, zamedzíte tak celkovému znehodnocovanie dreva rôznymi chorobami. Áno, drevo môže podľahnúť drevokaznému hmyzu a chorobám. Práve pred týmto ho môžete práve impregnáciou s fungicídnymi prostriedkami ochrániť.
Pre konečnú povrchovú úpravu dreveného plotu máme na výber dve možnosti. prvé sú farby dokonale zachovávajúce štruktúru dreva(lazúrovacie). Ďalšou možnosťou sú veľmi kvalitné akrylátové laky, vodou riediteľné slabo - alebo hrubovrstvové lazúry, ktoré drevo dokonale chránia proti vlhkosti. Ich jedinou nevýhodou je aplikácia náteru pred montážou oplotenia.
Aby totiž lak pôsobil tak ako má, natierajú sa jednotlivé diely dvakrát až trikrát a až potom sa oplotenie zostaví. Dodatočne sa lakom ešte ošetria miesta spojené skrutkami. Kto dáva prednosť krycím farbám musí počítať s tým, že sa prirodzený vzhľad dreva zmení. Buď na imitáciu iného druhu dreva alebo vhodným odtieňom plot zladíme s okolitými, už natretými prvkami. K tomu účelu je na trhu rad vodou riediteľných farieb.
Foto: www.zelenayafeya.ru Autor: Ivan Nôta