Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Boli, sú aj budú – takto by sa v skratke dala opísať „životná púť“ drevených plotov od čias, kedy si človek uvedomil, že by si mal svoj majetok chrániť nielen pred zvieratami, ale tiež narušiteľmi z vlastného rodu.
Mnohí sa spýtate, prečo je tomu tak? Veď o drevený plot sa treba starať oveľa viac, ako napr. o betónový či železný. Tajomstvo spočíva v nás samých. Drevený plot „vie“ totiž niečo, čo betónovo drôtený nie: zvýšiť pocit intimity. Navyše sa drevený plot vynikajúco hodí k dnes opäť populárnym drevostavbám, chalupám či chatám.
Drevené ploty jednoducho svedčia. Sú jedným z tradičných atribútov „country“ života, no čoraz viac ich vidíme aj v prímestských či priamo mestských zónach. Zatiaľ čo ostatné mestské ploty majú skôr čisto utilitárnu funkciu, drevené ploty sú iné. Svojou odvážnou krásou často ovplyvnia našu predstavivosť.
Drevený plot nemusí vôbec vyzerať „krehko“ Na obrázku vidíte impozantné prevedenie zostavené z hotových panelov, upevnených na silných drevených pilieroch. Takýto druh konštrukcie plotu pôsobí aj ako vynikajúca zábrana, ktorá účinne tlmí rýchlosť vetra.
Populárne sú tiež takzvané rámové ploty. Ako už názov napovedá, tvorí ich silný drevený rám, v ktorom sú zvisle či vodorovne zakomponované latky rôznych šírok.
Odvážny prístup k tradičným materiálom nám dáva možnosť vytvoriť nezvyčajné drevené ploty, ktoré nadchnú nielen svojim dizajnom, ale tiež spracovaním a farbou dreva. Zvyčajne sa pri takýchto plotoch strieda „mohutná“ zóna s ľahkou, aby plot v konečnom dôsledku nevyzeral ako barikáda. Výsledok je úžasný.
Najjednoduchšie drevené ploty sa aj dnes zhotovujú na betónovom základe a medzi betónovými piliermi. Symbióza betón/drevo však nikdy neomrzí.
Drevené laty medzi betónovými piliermi môžu byť uložené zvisle, ale tiež vodorovne. Betónové nosné prvky plotu mu zaistia dlhú životnosť.
Populárne sú tiež drevené žalúzie priamo, ako plotový prvok. Tiež môžu byť horizontálne aj vertikálne a ich úlohou je ochrániť okolie vášho domu s napríklad s bazénom ak sa chcete kúpať pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich.
Takzvané prelamované ploty poznáme aj zo Slovenskej histórie. Ich úlohou bolo napríklad znemožniť psovi, aby preskočil plot do vedľajšej záhrady, plot však neznemožňoval komunikovať so susedom.
Moderní dizajnéri pri návrhoch drevených plotov častokrát využívajú „blow mind“ efekt, čiže optické ilúzie, ktorými zmätú vašu myseľ. Plot na obrázku je v skutočnosti menší , resp. nižší, ako na prvý pohľad vyzerá – Jednoduché, zvislé latenie s pravidelnými medzerami a dvojitým horným rámom ho robia vyšším, no nie je to na úkor otvorenosti, alebo znemožnenia dopadu svetla do priestoru pred domom.
Ležérny vzhľad plotu je populárny aj vďaka svojej účelnosti. Splynie z okolím a jeho nenápadné funkcie dodajú plotu pridanú hodnotu. V tomto prípade je to drevená mriežka v hornej časti, ktorá nebráni majiteľom domu v pohľade na ulicu.
Existujú tiež takzvané hluché drevené ploty, ktoré sú v skutočnosti len akýmisi zástenami, chrániacimi vás pred zvedavými pohľadmi. Niekedy sa využívajú hlavne v čase, keď z vášho živého plotu opadne na jeseň lístie a vy si chcete chrániť svoje súkromie.
Ďalšia verzia hluchého plotu neslúži na oddelenie vášho pozemku od príjazdovej cesty, ale od susedov.
Odpoveďou na to, prečo sú drevené ploty stále populárne môže byť tá, že sú šetrné k životnému prostrediu, sú pekné na pohľad a v dokonalej harmónií s prírodou naokolo.
Je však večná škoda, že je medzi nami čoraz menej majstrov, ktorí dokážu vyhotoviť nádherný ručne vyrezávaný plot, aký vidíte na poslednom obrázku.
Ručne vyrezávané drevené ploty sú jednými z najkrajších plotov na svete.