ÚvodZáhrady a drobné stavbyPlotyHit leta: multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Hit leta: multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Už v minulých rokoch vzišla snaha exteriérových architektov spojiť niektoré funkcie rôznych typov plotov do jedného celku – „Eko“ plotu, ktorý bude materiálovo spojený s prírodou a navyše bude mať okrem deliacej a ochrannej funkcie tiež prakticko – estetický dizajn. Začiatkom roka 2015 sa nesmelo začali objavovať prvé nápady na multifunkčné ploty s nemastným – neslaným ohlasom na ich originalitu.

Multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Vlažný prístup k novinke bol hlavne výsledkom toho, že takéto ploty sú zatiaľ neúmerne drahé a tí, ktorí si ich môžu dovoliť, dajú radšej prednosť vysokým betónovým múrom, aby ochránili svoj majetok pred závistlivými pohľadmi. Človek je však tvor vynaliezavý a základné princípy multifunkčného plota pretavil do vlastnej verzie – takzvanej domácomajstrovskej a my sme radi, že vám jeden takýto variant môžeme predstaviť na našich stránkach.

Multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Na začiatok si však poďme povedať niečo o tom, prečo je práve plot dôležitou stavbou v okolí nášho domu a nad čím by sme sa mali pri jeho stavbe zamyslieť. Od plotu očakávame dvojakú službu, hlavne však  to, že bude chrániť vnútro súkromného priestoru pred neželanými hosťami z vonku a zároveň esteticky dotvárať architektúru domu či záhrady. V dnešnej dobe sú asi najrozšírenejšie drevené ploty.

Pokiaľ na drevený plot nepoužijete niektoré z ušľachtilých driev, ako je mahagón alebo teak, tak podoba aj trvanlivosť plotu závisí od použitého náteru. Ochranná funkcia plota v súčasnej záhrade ustupuje a do popredia sa dostáva funkcia pohľadovej izolácie (či už hovoríme o vytvorení súkromia oddelením sa od okolia, a alebo o ďalšom funkčnom členení vnútri záhrady).

Predtým, ako začneme uvažovať nad samotnou stavbou plota, určite nastane chvíľa, kedy si položíme niekoľko otázok: Aký vysoký chcem plot? Aký materiál na jeho stavbu využijem? A hlavne: Koľko ma to bude stáť?

Multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Odpovede sa budú rôzniť, pretože čo sa plotov týka je si síce z čoho vybrať ale v súčasnej dobe zavážia aj iné faktory: betónový plot je síce lacný, no človek vždy hľadá spojenie s prírodou a tak radšej vsadí na drevo, ktoré síce nie je drahé, ale jeho trvanlivosť je oproti betónu nízka. Takto by sme mohli pokračovať v súvislosti s kovovými, pletivovými aj inými plotmi. Zamerajme sa však na drevené.

Drevo odjakživa v človeku prebúdza príjemné pocity na pohľad i na dotyk. Nemôžeme sa teda diviť, že táto surovina dnes ploitom a oploteniam kraľuje. Zvlášť ak sa dá pomocou morenia a špeciálnych lakovacích náterov jeho životnosť vo veľkej miere predĺžiť. V tomto duchu  premýšľali aj tvorcovia plotov, s ktorými vás dnes zoznámime.

Čo je multifunkčný plot

Je to vlastne plot s pridanou hodnotou. Okrem ohraničenia a ochrany pozemku tiež spĺňa esteticko praktické kritériá. Nechajme rozprávať odborníka: „Ak sa pozrieme na drahšie betónové ploty či ploty vyrobené z  tehál, prefabrikantov, vlnitého plechu a podobne, uvedomíme si na jednej strane ich dlhú životnosť. No rovnako tak nás napadne otázka? Kde je ich krása? Nemôžeme predsa očakávať, že nám nudný a šedivý plot prinesie svojou monotónnosťou originalitu do našej záhrady. A v tomto kontexte premýšľajme aj naďalej: Naša záhrada by mala byť miestom odpočinku a relaxácie a plot by mal k tejto nálade prispievať. Mali by sme ho jednoducho mať radi.“

Dalo by sa teda povedať, že multifunkčný plot vznikol v tomto duchu. Je vizuálne príjemný, spája v sebe funkcie plota, živého plota, odkladacích sektorov, nájdete v ňom miesto na pestovanie kvetov a napríklad tiež vtáčie búdky, kŕmidlá a dokonca aj úle pre včely.

„Je to taká oáza pokoja,“ hovorí jeden z domácich staviteľov a dodáva: „ Ja som si napríklad takýto plot postavil preto, lebo moja záhrada nie je veľmi veľká a na niektoré veci sa v nej jednoducho nenašlo miesto. V plote mám však priamo zabudované odkladacie debničky na drobné náradie, uloženú grilovaciu súpravu, dokonca aj drevo do krbu vhodne dopĺňa tento plot.“

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Je pravdou, že takýto plot môžete využiť aj v prípade, keď je potrebné vytvoriť súkromnú atmosféru v časti záhrady (čo by sa nám určite nepodarilo pomocou pletiva).

Z čoho sa vlastne skladá?

Oplotenie prešlo vývojom podobne ako stavebná architektúra. Z histórie poznáme rad záhrad, kde bola oplotená len určitá časť, zatiaľ čo ostatné časti boli od okolia oddelené iba náznakovo - výsadbami kríkov alebo stromov. Veľakrát boli niektoré pozemky úplne bez oplotenia. Dnes prechádzame od masívneho oplotenia k modernému skratkovému až náznakovému plotu. Svojim spôsobom sem patrí aj multifunkčný plot. Jednou z voliteľných vecí je tá, že môže ale tiež nemusí mať betónovú podmurovku.

Ak sa pre ňu rozhodneme, budujeme jej základy do zámrznej hĺbky 60-80 cm. No ušetriť na betóne môžeme ak podmurovku vynecháme úplne a multifunkčný plot upevňujeme len na ukotvené stĺpy zo železa či dreva. Drevené stĺpy po impregnácii zasadzujeme do betónových pätiek.

Multifunkčné oplotenia sú veľmi jednoduché. Vzdialenosť medzi nosnými stĺpmi sa pohybuje medzi 250-350 cm. Na stĺpy potom pripevňujeme plotové drevené panely, vyrobené podľa našej vlastnej fantázie z drevených hranolov patrične impregnovaných a ošetrených voči vplyvom prostredia a do nich zakomponujeme spomínané sektorý tak odkladacie ako dekoratívne (truhlíky na kvety, debničky na odkladanie drobnejších vecí ale tiež búdku pre psa a podobne. Možností je veľa a cieľom nie je len ušetriť miesto v záhrade ale tiež vytvorenie oplotenia, ktoré bude mať dušu.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Veľkou výhodou je varabilita výšky takéhoto plotu. Na jednej línií tak môžeme experimentovať s rozmerom do jedného metra a o kúsok ďalej sa nám môže týčiť až dvojmetrový panel. Opäť všetko závisí od našich potrieb.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Vnútri drevenej konštrukcie sú veľmi výrazným prvkom prútené rohože, vyrobené z vŕby. Ide o najlacnejší materiál na výrobu tienenia a to nielen plotov. Ak si rohož nechceme kupovať sami, zvládneme si ju vyrobiť vlastnými silami. Materiál nájdeme v dostatočnom množstve v blízkosti vody a potokov.

Náš plot tak bude mať vysoko prírodné kontúry. A navyše – vŕby majú obrovské množstvo nových a dlhých výhonkov, takže budete mať stavebný materiál vždy po ruke a to aj v prípade ak sa nejaká časť plota poškodí a budete ju musieť vymeniť.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Pamätajte však, že všetko vaše úsilie môže už o rok vyjsť nazmar, ak drevo v plote dostatočne neošetríte. Ak áno, nemusíte mať starosti, čo s vašim plotom bude napríklad v zime.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Povrchová úprava zároveň podčiarkne textúru dreva a farebnosť vŕbových rohoží.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Rovnaký princíp sa využíva tiež u celodrevených multifunkčných plotov, kde sú dekoratívne vŕbové prúty nezakomponované.

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

Na záver ešte jedna minigaléria obrázkov k článku:

Na záver ešte jedna minigaléria obrázkov k článku:

Na záver ešte jedna minigaléria obrázkov k článku:

Na záver ešte jedna minigaléria obrázkov k článku:

Na záver ešte jedna minigaléria obrázkov k článku:

Multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Multifunkčný plot. Postavte si ho s nami

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18885