ÚvodKúrenieAlternatívne vykurovanieAko vybrať slnečný kolektor

Ako vybrať slnečný kolektor

Pri výbere slnečných kolektorov pre ohrev vody alebo prikurovanie rodinného domu by sme mali zohľadniť niekoľko kritérií. Kľúčovým parametrom je ich účinnosť. Odlišovať by sme ale mali maximálnu účinnosť a účinnosť pri bežných prevádzkových podmienkach. Pre optimálny návrh solárnej sústavy je nutné poznať aj počet osôb, ktoré budú solárne teplo využívať. Kľúčovým pojmom pre slnečné kolektory je ich účinnosť, teda schopnosť využiť energiu zo slnka a premeniť ju na teplo.

 

Ako vybrať slnečný kolektor

 

Maximálnu účinnosť slnečné kolektory dosahujú za optimálnych podmienok (dostatok slnečného žiarenia, vonkajšia teplota). Reálna účinnosť je však odlišná. V praxi platí: V lete, keď je obloha bez mráčika, je možné pomocou 1 m 2 plochého kolektora ohriať až 100 l vody (na teplotu okolo 55 ° C), zatiaľ čo v zime dokážu slnečné kolektory vodu ohriať len o niekoľko málo stupňov. Maximálna účinnosť sa u bežných slnečných kolektorov vhodných pre celoročné použitie pohybuje najčastejšie medzi 75-80%. Použitím špeciálnych solárnych skiel možno túto špičkovú účinnosť zvýšiť až na 85%. Tieto kolektory sú však drahšie ako bežné slnečné kolektory a ich použitie je určené skôr pre náročnejšie solárne aplikácie.

 

Reálna účinnosť solárnych kolektorov je v skutočnosti nižšia ako tá maximálna a odvíja sa od aktuálnych klimatických podmienok, ako je vonkajšia teplota alebo intenzita slnečného žiarenia.

 

Pri výbere slnečného kolektora je preto potrebné zohľadniť, akú účinnosť bude mať pri nižších vonkajších teplotách alebo pri zníženej intenzite slnečného žiarenia, s ktorou sa v našich klimatických podmienkach stretávame v zime. Zabúdať by sme nemali ani ďalšie dôležité parametre slnečných kolektorov, ako je ich tepelná izolácia a kvalita selektívnej vrstvy, ktoré zvyšujú ich účinnosť.

 

Na trhu existujú dva základné druhy slnečných kolektorov - ploché a vákuové, ktoré sa okrem iného odlišujú práve účinnosťou. Ploché slnečné kolektory majú maximálnu účinnosť okolo 75-85%, zatiaľ čo vákuové slnečné kolektory iba 70-80%. Rozdiel je pochopiteľne aj v ich účinnosti pri obvyklých prevádzkových podmienkach. Ak budeme pri bežných prevádzkových podmienkach, keď je vonkajšia teplota 10 ° C ohrievať teplú vodu na 55 ° C, majú ploché kolektory účinnosť medzi 50-60%, trubicové vákuové kolektory majú v tomto prípade účinnosť stále ešte medzi 60-65%. Ich účinnosť teda nie je tak náchylná na nepriaznivé podmienky prevádzky.

 

Slnečné kolektory určené pre prikurovanie, po ktorých budeme tepelné zisky požadovať predovšetkým v zimnom období, by mali mať účinnosť čo najmenej závislú na počasí. Pre prikurovanie sa preto hodia predovšetkým trubicové vákuové slnečné kolektory, ale aj ploché slnečné kolektory s kvalitnou selektívnou vrstvou a silnou tepelnou izoláciou. Aby tepla (alebo teplej vody) nebolo ani veľa, ani málo, je treba dobre spočítať plochu slnečných kolektorov, ktoré na strechu domu umiestnime. Všeobecne možno povedať, že pre prípravu teplej vody stačí asi 1 m 2 slnečného  kolektoru na 1 osobu. Ak solárnu sústavu využijeme tiež pre prikurovanie, je potrebné pridať asi 1,2 m 2 plochy na každý kW tepelnej straty domu.

 

V prípade, že sa pre slnečné kolektory rozhodujete, nechajte si vypracovať cenové ponuky u viacerých dodávateľov a starostlivo ich porovnajte. Na solárne kolektory môžete od štátu získať dotácie, respektíve sa môžete rozhodnúť a zobrať si pôžičku od spoľahlivej spoločnosti. Solárne kolektory vám napriek tomu ušetria investičné a prevádzkové náklady na ohrev vody či kúrenie.

 

Foto: www.omsk.ru

 

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

7208