Rovnako, ako triedime odpad a snažíme sa byť priateľskí k prírode by sme sa mali zmyslieť aj nad tým, aby naša kuchyňa patrila k takzvaným zeleným. Znamená to, že si budeme vyberať spotrebiče s nízkou spotrebou energie. A nielen to, Nasledujúce riadky vám ukážu, ako si v obyčajnej kuchyni vytvoríte vlastný ekosystém, ktorý je šetrný nielen k prírode, ale aj k vašej peňaženke.
Základom zelenej kuchyne sú samozrejme už spomínané spotrebiče s nálepkou „eco-friendly“. Tieto nám vďaka technologickému pokroku ušetria takmer 20% energií oproti ostatným. Musíme si uvedomiť, že väčšina našich spotrebičov, hoci nemajú viac, ako desať rokov sú oveľa väčšími požieračmi energie, ako súčasné. Indukčné varné dosky neohrievajú oproti plynovým sporák nič viac, iba plochu hrnca, ktorý naň položíme. Rovnako sporia energie nové typy chladničiek, mraziakov, rúr na pečenie.
Už teraz existujú kuchynské linky, ktoré vedia recyklovať teplo, vodu a energie a tak nám ušetria ďalšie nemalé peniaze. Ako to dokážu? Predstavte si napríklad chladničku, ktorá nechladí len vlastný úložný priestor, ale časť jej studeného vzduchu je dômyselne rozvádzaný do skriniek linky. Vytvorí sa tak skladovací priestor napríklad pre zeleninu, pritom spotreba energie nebude vyššia. Hlavne kvôli tomu, že samotná chladnička nemusí byť priestranná a potraviny, ktoré na skladovanie nepotrebujú až tak chladný priestor budú v spomínaných skrinkách. Inteligentný kuchynský systém nám zaručí optimálne nastavenie kuchynských spotrebičov vzhľadom k ich používaniu, zvolí za nás tie najsprávnejšie programy, cykly a teploty. Ďalší systém je zameraný na recykláciu tepla, energií a vody.
Zelená kuchyňa vďaka zásobníku, inštalovanému priamo v nej môže ponúknuť filtrovanú vodu izbovej teploty, ale aj chladenú, teplú, dokonca sýtenú. Najnovším trendom kuchynských liniek je tiež vstavané herbárium, kde si môžeme sami celoročne dopestovať bylinky potrebné k príprave jedál. O bylinky sa pritom takmer vôbec nemusíte starať. Klímu vo vnútri zabezpečuje zostatkové teplo z rúry na pečenie, vlhkosť je prijímaná z odsávača pár a z recyklovanej vody.
Vízia budúcnosti tkvie v systémoch, produkujúcich zároveň elektrickú energiu a teplú vodu zároveň. Princípom kuchynského ekosystému je vlastne ten, ktorý poznáme z kolobehu látok v prírode. Recyklácia energií už nie je iba hudbou budúcnosti. Ak sa snažíme žiť zodpovedne, mali by sme sa zamyslieť nad našim životným štýlom. A k nemu patrí aj ten kuchynský.
Foto: www.vavilon-company.com, www.smolive.ru, www.walyou.com, www.fainaidea.com