ÚvodOkná a dvereBalkóny, lodžieZasklievanie lodžie a balkóna

Zasklievanie lodžie a balkóna

2015-02-16Dodatočné zasklenie balkóna, lodžie, ale aj terasy alebo verandy zvyšuje komfort bývania a môže priniesť úspory výdavkov za vykurovanie. Zasklenie zväčší obývacie priestory, ktoré sa dajú využívať sezónne alebo celoročne. Uzavretím vonkajších priestorov pomocou skiel a rámov s patričnými izolačnými vlastnosťami možno znížiť tepelné straty priľahlej izby aj celého bytu.

 

Zasklený balkón či lodžia fungujú najmä v zime ako účinná izolácia. Zníženie úniku tepla z bytu môže činiť 20 až 50 percent. Prínosom býva už samotný fakt, že sklo chráni pred dažďom a vetrom. V nadväzujúcich miestnostiach sa takisto zníži hlučnosť a prašnosť. Zasklenie môže tiež odradiť zlodejov od vlámania. Pred zasklením by ste preto mali nechať odborníkmi posúdiť technický stav a únosnosť existujúcej konštrukcie balkóna, lodžie, verandy či terasy a jej prípadného zastrešenia. Pomerne veľké presklené plochy musia odolať silným náporom vetra. Predovšetkým z dôvodov vlastnej bezpečnosti by ste mali voliť systém, ktorý spĺňa normy a má k tomu osvedčenie.  

 

Zasklievanie lodžie a balkóna

 

Nebezpečenstvo však nemusí hroziť len od vetra. Železobetónová konštrukcia balkóna niekedy nebýva ošetrená tak, aby odolávala vysokej vlhkosti vzduchu. Práve tá môže vzniknúť, ak v nových priestoroch založíte zimnú záhradu. Preto je nutné taký zasklený priestor často vetrať, prípadne sa poradiť s odborníkom, ako železobetón ošetriť. Inštaláciu zasklievacieho systému by mala predchádzať revízia súčasného stavu lodžie či balkóna. Ak je nevyhovujúca, mala by zaskleniu predchádzať rekonštrukcia balkóna, niekedy aj jeho zateplenie. Pri rozhodovaní je nutné brať na zreteľ technický stav balkóna či lodžie ich konštrukciu a rozmery.

 

Zasklievanie lodžie a balkóna

 

Pri voľbe systému môže výber ovplyvniť aj prípadnú požiadavku stavebného úradu na vzhľad zaskleného priestoru a jeho súlad s okolím. K zaskleniu balkóna či lodžie väčšinou nestačí ohlásenie stavebnému úradu, ale je potrebné splniť dané požiadavky a získať povolenie. Na podrobnosti sa informujte na príslušnom stavebnom úrade. V bytovom dome sa predpokladá dohoda vlastníkov všetkých bytových jednotiek, aby zasklenie balkónov pôsobilo jednotne a vylepšilo vzhľad fasády.

 

Zasklievanie lodžie a balkóna

 

Zasklenie balkóna či lodžie sa v zásade delí na rámové alebo bezrámové. Každý zasklievací systém má pritom svoje výhody a možnosti použitia. Či už sa rozhodnete pre ten či onen zasklievací systém, mali by ste vedieť, že každý z nich má nielen svoje výhody, ale aj určité nedostatky. Napríklad možno povedať, že rámové zasklievacie systémy môžu byť drahšie než bezrámové. Rámové systémy umožňujú otvorenie až troch štvrtín plochy balkóna alebo lodžie. Sklenené tabule sa dajú v prípade potreby celej vysadiť a balkón môže byť úplne otvorený.

 

Zasklievanie lodžie a balkónaVďaka tomu, že sklenené tabule pri bezrámových systémoch nie sú opatrené žiadnou konštrukciou, nebráni žiadny rám priechodu svetla do miestnosti. Kým u bezrámových zasklievacích systémov je takmer stopercentne jediným použitým materiálom sklo, u rámových systémov určených pre balkóny a lodžie je ďalším materiálom hliník (prírodný, bielo lakovaný, eloxovaný alebo inak farbený) na výrobu rámov.

 

Aj po zasklení musíme venovať priestorom balkónu či lodžie patričnú pozornosť. Ak zasklenú lodžiu či balkón dostatočne nevetráme, môžu sa priestory zapariť, okná sa začnú rosiť, a ak včas nenastolíte nápravu, mohla by sa objaviť aj pleseň. Najmä v horúcich letných dňoch je dôležité vetrať oveľa intenzívnejšie. Mal by vzniknúť prievan - je potrebné otvoriť súčasne okno v miestnosti a zasklenú lodžiu či balkón. Ak prievanu nedocielite, vznikne tzv. skleníkový efekt, kedy je v byte väčšia teplota ako vonku. Výsledkom by mohla byť spomínaná pleseň.

 

U bezrámových systémov je medzi jednotlivými oknami niekoľkomilimetrová medzera. Niektoré firmy však ponúkajú ako doplnok krycie lišty, ktoré tieto odvetrávacie štrbiny utesnia. Ak ich využijete, je nutné vetrať iným spôsobom.

 

Rámové systémy majú medzi tabuľami tesniace kefky, ale postačí nechať medzi krídlami milimetrovú medzeru. Pri úplnom zatvorení sa vetranie obmedzí, avšak minimálne odvetranie ďalej funguje. Vzduch prúdi medzi krídlom a koľajnicou a skrz odvodňovacie kanáliky.

 

Samozrejmosťou týchto systémov musia byť príslušné certifikáty, najmä vyhlásenie o zhode a stavebno-technické osvedčenie.

 

Foto: topinteriordesign.ru, vsyavagonka.ru, interiorsroom.ru, my-fly.ru, oknaptz.ru

(i.n.)

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12197