U lodžií a balkónov dochádza k najväčšiemu poškodzovaniu konštrukčných prvkov. Technologický handicap z dôb minulých spôsobuje poruchy, ktoré priamo staticky ohrozujú ich užívanie. Niektoré z konštrukčných častí už neplnia svoju funkciu. Jedná sa predovšetkým o zhrdzavené zábradlia vrátane odkvapnice a nefunkčnosť hydroizolácií. Práve tieto faktory sú rozhodujúce ešte predtým, ako sa rozhodnete lodžiu či balkón zatepliť. V prvom rade je potrebné vedieť ako veľmi je nutné balkón alebo lodžiu do hĺbky rekonštruovať a následne zatepľovať.
Pokiaľ je na ňom vykonávaná celková rekonštrukcia zvyčajne sú opravované nielen samotné steny balkóna, ale aj jeho zábradlie, dlažba a pod. V niektorých prípadoch je dokonca nutné opraviť celú oceľovú konštrukciu čo sa stále viac oplatí a zaisťuje dlhšiu životnosť ako výmena existujúceho balkóna. Tam, kde balkóny nie sú, je možné zhotoviť lodžie a tak zvýšiť komfort bývania pre celú rodinu.
Opravy balkónov a lodžií bývajú nevyhnutnou súčasťou revitalizácie bytových a panelových domov. Ich poškodenie býva často rozsiahle a môže mať dokonca zásadný vplyv aj na statiku a funkčnosť celého objektu. Opravy poškodenej konštrukcie potom musia byť navrhnuté a zhotovené tak, aby bola schopná dlhodobo odolať extrémnemu zaťaženiu, ktoré na ňu pôsobia. Pod extrémnym zaťažením sa rozumie namáhanie balkónových konštrukcií veľkými výkyvmi teplôt (-25°C do 80 ° C), vlhkosťou (tlaky vodných pár), mrazmi (rozpínanie ľadu), rozdielnej tepelnej rozťažnosti jednotlivých vrstiev a podobne.
Ak skutočne túžite po teplom domove odkiaľ bude v zime unikať len minimálne množstvo tepla bude pre vás najlepším riešením z balkóna urobiť lodžiu. Zasklením a strechou totiž vytvárate ten najlepší efekt zateplenia a zvyšujete tak užívateľský komfort. Zateplenie balkóna sa rozhodne odporúča prenechať odborníkom a to nielen čo sa týka samotnej práce, ale aj čo sa týka projektovej dokumentácie, vybavenie povolenia a pod. Zasklenie lodžie sa vykonáva aj bez dodatočných stavebných úprav stien a upravuje cirkuláciu vzduchu na bývalom balkóne a znižuje tepelné straty miestnosti takým spôsobom, že pôvodnú zostavu okno-dvere nie je v mnohých prípadoch potrebné vymieňať za plastovú z dôvodu prirodzeného a veľmi príjemného vetrania. Tepelné straty miestnosti sa napriek tomu vo veľmi vysokej miere znížia.
Ak obývate byt alebo dom, kde máte viac balkónov alebo lodžií, potom je ich efektívne zateplenie doslova nutnosťou. Odborníci tvrdia, že je oveľa lepšie, ak si vyberiete niektorý z technologicky vyspelejších postupov pri inštalácii nového zateplenia. Najmä také, kde je znížené používanie procesov za mokra na čo najmenšiu mieru. Jednou z možností je umiestnenie spádovej dosky, drenážnej fólie a hydroizolácie, kde prevažuje spojenie jednotlivých materiálov pomocou lepenia a aplikácie silikónovej peny.
Prečo nie za mokra? Väčšina balkónových systémov je založená na jednoduchých hmotách a zlúčeninách, ktoré sa dajú ľahko rozriediť vodou, čo je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako dosiahnuť rýchly technologický postup. Na druhú stranu sú nevýhodné v tom, že vďaka potrebnému použitiu väčšieho množstva vody počas výrobného procesu sa často stáva, že dochádza k presakovaniu múrov a narušovaniu malieb v interiéri. Obzvlášť pri vytváraní nových spádových vrstiev v starších stavbách môže niekedy dovnútra bytu zatekať. Novo inštalované zateplenie, kde sa mokrý proces eliminuje je tak oveľa výhodnejší.
Foto: forumkharkov.com, remstroysam.ru, uutvdome.ru, stroimnavek.ru, Журнал - Dom.by
(i.n.)