Poznáte to. Máte krásny priestranný byt s úžasným výhľadom a jediné, čo mu chýba je balkón. Existuje však riešenie, ktoré sa dá použiť všade tam, kde balkón absentuje, alebo sa ním dá nahradiť balkón starý. Reč je o závesných balkónoch.
O tom, že takéto riešenie nie je novinkou svedčí aj fakt, že už pred osemdesiatimi rokmi ich použil na domoch pre svojich zamestnancov Tomáš Baťa. Spôsob ukotvenia bol tak populárny, že ľudia po ich vzore začali „vešať“ balkóny aj tam, kde predtým neboli. Ich opätovný boom nastal pred niekoľkými rokmi.
Skôr ako sa na závesné balkóny pozrieme bližšie, musíme pripomenúť to, že každý záujemca o prestavbu svojho obydlia tak, aby mal tento druh balkónu sa musí obrniť trpezlivosťou, nakoľko bude vystavený zdĺhavému, únavnému byrokratickému systému schvaľovania. Našťastie dnes existujú spoločnosti, ktoré vás od týchto problémov odbremenia a ponúknu kompletný servis – od projektu, cez schvaľovanie, až po vykonanie diela s následnou kolaudáciou.
Čo je vlastne závesný balkón? Je to zariadenie, ktoré od bežného balkóna na prvý pohľad takmer nerozoznáte. Pevne ukotvený k stene výrazne zmení vzhľad vášho obydlia a navyše vám poskytne priestor, na ktorom môžete pestovať kvety, piť kávu či len tak relaxovať. Pre začiatok je potrebné vybrať si stenu, kde chcete mať výstup na balkón. O ostatné sa postarajú špecializované firmy.
Tie využijú okno na stene, ktorého montážny otvor sa predĺži vyrezaním až po podlahu. Tak vzniknú dvere. Balkón sa potom do múra upevňuje buď chemickými, alebo mechanickými kotvami. To, akú kotvu bude možné použiť posudzuje statik. Pripomíname, že pod mechanickými kotvami rozumieme závitové tyče, ktoré prechádzajú skrz murivo až do miestnosti, kde sa upevnia oceľovými platňami a maticami. Platne sú ukryté zasekaním do úrovne okolitej steny a zamaskované náterom tak, že ich vôbec nevidno.
Celý postup práce pri montáži závesného balkóna netrvá väčšinou dlhšie, ako jeden deň. Najprv sa pripraví kotvenie. Podľa plánov, posúdených a odsúhlasených statikom sa vymerajú rozmery na uchytenie kotvenia, navŕtajú špeciálne kotvy, vyreže sa otvor na balkónové dvere a tie sa následne osadia. Podľa spôsobu ukotvenia, ktorého výberom je tiež poverený statik sa odvíjajú aj rozmery balkóna. Po osadení balkónových dvier a zapustení kotiev sa samozrejme začistia steny. V druhej fáze sa osadzuje samotný balkón.
Závesný balkón je možné osadiť prakticky na akúkoľvek stenu. Nielen v panelovom dome, ale aj v domoch zo starých tehál a podobne. Zákazník si môže vybrať dizajn balkóna, zábradlia, farbu podlahy, no rozmery (ako sme už spomínali) sa odvíjajú od posudku statika. Balkón je prirodzene vyspádovaný, aby sa na ňom nedržala voda, no môže sa tiež podľa želania prikryť strieškou.
Konštrukcie závesných balkónov sa najčastejšie vyrábajú z oceľových profilov, ktoré navrhuje projektant na základe výpočtov statika. Ako pridanú hodnotu ponúkajú stavebné firmy okrem striešky aj výplň zábradlia (bezpečnostné sklo v rôznych farbách, plech, polykarbonát, tyčovina). Do plechu je možné vyrezať rôzne grafické vzory a prvky. Hitom je tiež rustikálne kované zábradlie.
Cena závesného balkóna sa odvíja od ich rozmerov, výplne, kotvenia... Výhodou je, ak sa pre takúto prestavbu rozhodne viacero rodín, obývajúcich spoločný panelový dom. Vtedy sa cena znižuje, keďže poplatky za stavebné povolenia, lešenie a žeriav sa rozdelia.
Foto: www.guardiangatesny.com
(i.n.)