Ak sa vám stavebné povolenie podarilo vybaviť až začiatkom jesene a vy túžite so stavbou hneď začať, nemal by v tom byť problém. Ak teploty ešte nie sú veľmi nízke, netreba si robiť starosti.
Problém by mohli začať robiť až celodenné nízke teploty, na základe ktorých začína byť práca s betónom veľmi komplikovaná. Pri teplotách pod nulu dokáže betón dokonca zamrznúť. Jeho mrznutiu je však možné zabrániť a to tak, že do neho pridáme protimrazové prísady.
V zásade ale platí, že základy sa nesmú betónovať, keď je pôda zamrznutá. Taktiež by mal betón mať dostatok času na dozretie a to minimálne 3 týždne do príchodu silných mrazov. Výhodou stavby základov na jeseň je to, že na jar nestratíte čas s výkopmi a betónovaním a na stavenisku vás už budú čakať celkom dobre sadnuté základy.
Ak sa rozhodnete pustiť do stavby základov na jeseň, je pred započatím prác nutné, aby sa určila výška budúcej podlahy, čiže tzv. nulový bod. Aby sa zabránilo preniknutiu povrchových vôd do stavby, mal by sa tento bod nachádzať minimálne 15 cm nad upraveným terénom.