Bývanie Slovákov sa od roku 1998 v priemere zmenšilo až o päťdesiat percent. Pred pätnástimi rokmi si Slováci stavali domy, ktoré dosahovali v priemere 250 metrov štvorcových. V súčasnosti sa v 66 % prípadov pohybuje priemerná obývaná plocha rodinných domoch v rozmedzí od 90 do 110 metrov štvorcových. Tieto a ďalšie zistenia priniesol prieskum spoločnosti Ekonomické stavby na reprezentatívnej vzorke slovenskej a českej populácie, ktorý spracovala výskumná agentúra Perfect Crowd .
Ako prieskum ukázal, obytná plocha stredne veľkého rodinného domu súčasnosti sa v 66 % prípadov pohybuje v rozmedzí od 90 až 110 metrov štvorcových. Pred pätnástimi rokmi bola táto plocha viac ako dvojnásobná, a to medzi 200 až 300 metrami štvorcovými. „Jasným trendom v posledných pätnástich rokov je stavba menších domov, ktoré sú konkurencieschopné bytom v nových obytných komplexoch, a to tak veľkosťou, ako aj cenou,“ komentuje aktuálny vývoj na trhu stavebníctva riaditeľ spoločnosti Ekonomické stavby Slovensko Aleš Urbánek a dodáva: „Trend súčasnosti je zjavný, bývanie sa bude naďalej zefektívňovať v oblasti stavebných materiálov, energetických úspor, ale aj ergonómie interiéru.“
Do domu s obytnou plochou 100 metrov štvorcových sa pohodlne zmestí rodina s dvoma alebo viacerými deťmi. Kladie sa dôraz na ergonómiu domu, čím sa výrazne zvyšuje jeho funkčnosť. Dostatočne množstvo úložných priestorov, parkovacie státie, ale aj súkromie a priestor pre spoločne strávený čas, sú absolútnou nutnosťou. „Medzi najobľúbenejšie varianty rodinných domov patria veľkosti 4+1 alebo 5+kk. Za posledných pätnásť rokov tieto typy domov neustále pribúdali, práve na úkor domov so šiestimi a viacerými izbami. Priemerná cena domu o veľkosti 100 metrov štvorcových sa navyše pohybuje okolo 100 000 Eur, teda na úrovni menšieho bytu,“ popisuje situáciu na trhu Aleš Urbánek.
Stavebné firmy si vie ale poradiť aj s požiadavkami na stavbu väčších domov. Princíp tzv. „rastúceho domu“ umožňuje majiteľom postupne zväčšovať svoj dom podľa zvyšujúcich sa nárokov na bývanie. „Pre každú etapu života je vhodný iný typ domu. Rovnako ako sa postupne zväčšuje rodina a príjem mladého páru, sa môže zväčšovať aj samotný dom,“ popisuje jednu z inovácií svojej firmy Aleš Urbánek. Spoločnosť tak svojim klientom navrhuje špeciálne moduly domov, ktoré sú od začiatku postavené tak, aby umožňovali ľahké zväčšenie o ďalší modul. Tým môže byť napríklad detská izba alebo garáž.
O spoločnosti Ekonomické stavby
Ekonomické stavby, vedúca stavebná spoločnosť v oblasti výstavby murovaných rodinných domov v regióne strednej Európy, sa od svojho založenia v roku 2001 zameriava na kvalitu a šírku ponuky, ktorá je svojím rozsahom na trhu ojedinelá. Od počiatku svojej existencie sa Ekonomické stavby špecializujú výhradne na oblasť bývania a každoročne realizujú a predávajú svojim klientom v Európe viac než 400 domov.
Cieľom Ekonomických stavieb je sprístupniť bývanie v rodinnom dome čo najširšiemu spektru zákazníkov, čo dosahujú širokou ponukou služieb – od individuálneho projektu, cez vybavenie stavebného povolenia a zaistenie financovania až po samotnú realizáciu – a priaznivými cenami. Ekonomické stavby chcú byť spoľahlivým a stabilným partnerom pre výstavbu rodinných domov, ktorý vždy ponúka niečo navyše.
Ekonomické stavby je spoločnosť s dlhoročnou tradíciou, ktorá kladie dôraz na kvalitu a maximálnu efektivitu všetkých procesov. K spolupráci si vyberá silných a stabilných partnerov, vďaka ktorým môže neustále svoju ponuku rozširovať a zaistiť stavbu domu za priaznivú cenu. Spoločnosť je držiteľom certifikátu akosti ISO 9001 už od roku 2003 a certifikátu ochrany životného prostredia ISO14 000 od roku 2007.
Viac informácií na www.ekonomicke-stavby.sk