ÚvodZáhrady a drobné stavbyPrístrešky, altánky, terasyVýhody a nevýhody plastového chodníkového odtokového žľabu

Výhody a nevýhody plastového chodníkového odtokového žľabu

Každý pozná základný princíp odkvapového systému, dokonca aj deti, ktoré ho mnohokrát videli v akcii v kreslených filmoch. Voda tečie najprv pozdĺž svahov strechy, potom vstupuje do odkvapu, z nej - do zvisle smerujúceho potrubia, potom ďalej ... Ale čo sa stane ďalej? Všetko závisí od spôsobu organizácie drenážneho systému.

Výhody a nevýhody plastového chodníkového odtokového žľabu

V najjednoduchšom prípade sa voda jednoducho vypustí na slepú plochu alebo chodník a preteká cez ne do najbližšej dažďovej kanalizácie alebo trávnika. Ale takýto drenážny systém je spojený s blatom, mokrými nohami okoloidúcich a čo je najhoršie, s nadmernou vlhkosťou v základoch a ľadom v zime. Preto je v moderných súkromných domoch a najmä v mestách na výstupe z odtokovej rúry položený špeciálny žľab, cez ktorý voda prúdi do odtoku. Tento žľab sa nazýva chodníkový odtok a je vyrobený z plastu, kovu a betónu. Všetky tri typy drenážnych systémov sa pomerne aktívne používajú v stavebníctve, ale plastové modely majú osobitnú pozíciu. Väčšina moderných chodníkových žľabov je vyrobená z plastu alebo v kombinácii kov-plast. Prečo? Lebo majú viacero výhod.

9 výhod plastových žľabov

Špecifické technické vlastnosti plastových žľabov pre dlažobné dosky závisia od typu polyméru, z ktorého sú vyrobené, a od výrobcu. Všetky certifikované drenážne systémy tohto typu majú spoločné vlastnosti:

  1. Inertný voči biologickým látkam a dlhému zoznamu chemikálií. Takéto odtoky sa neboja ani kyslých dažďov, aj keď stavať dom na miestach, kde sa vyskytujú, nie je dobrý nápad.
  2. Ľahkosť . Plastové odtoky na chodníky vážia veľmi málo na jednotku dĺžky - zvyčajne 1,3-1,6 kg / m. Preto nie sú žiadne problémy s ich doručením a vykládkou.
  3. Ticho . Dokonca ani búrlivý prúd vody stekajúci plastovým drenážnym systémom nevydáva prakticky žiadny hluk. Preto môžu byť takéto odtoky namontované pod oknami detskej izby bez obáv, že dážď prebudí dieťa.
  4. Vysoká priepustnosť . Ak vezmete betónový, kovový a plastový odtok chodníka rovnakého profilu a profilu, potom bude mať vyššiu priepustnosť. Dôvodom je veľmi hladký povrch žľabu.Vyššia odolnosť proti upchávaniu . Nielen voda, ale aj všetky nečistoty, ktoré so sebou nesie, ľahko kĺžu po hladkom vnútornom povrchu plastového odtoku.
  5. Plastové odkvapy sú navyše samočistiace – aj po dlhom suchu stačí jeden dážď, ktorý z nich zmyje všetku špinu a prach.
  6. Trvanlivosť . Plast nekoroduje, takže vydrží desiatky rokov. Ak je samozrejme odtok kvalitný.
  7. Jednoduchosť inštalácie . Plastové odtoky na chodníky nielenže málo vážia, ale sú aj elementárne pri spracovaní - v prípade potreby je možné odkvap ľahko prerezať bežným stavebným nožom či pílkou na železo.
  8. Dostupná cena . V každom prípade v porovnaní s kovovými drenážnymi systémami.
  9. Veľký výber farieb . Mnoho firiem vyrába plastové odkvapy v akejkoľvek farbe z palety RAL.

Vďaka týmto výhodám sú vpusty z plastovej dlažby ideálne do súkromných domov a výbornou voľbou na odvodnenie mestských chodníkov.

Výhody a nevýhody plastového chodníkového odtokového žľabu

A čo nevýhody?

Pokiaľ ide o nevýhody, sú nasledovné:

  1. Silná závislosť vlastností od kvality a typu plastu;
  2. Menšia mechanická pevnosť ako iné typy drenážnych systémov;
  3. Zvýšená krehkosť pri veľmi negatívnych teplotách.

Najmä lacné plastové drenážne systémy sa môžu ľahko stať len vyhodenými peniazmi v dôsledku praskania pri najmenšom zaťažení a teplotných zmenách. Je to spôsobené tým, že sa na ich výrobu používa zle vyčistený recyklovaný plast. Ba čo viac, niektoré firmy na základe „zeleného“ trendu dokonca propagujú využitie recyklovateľných materiálov ako benefit.

Certifikované dlažobné plastové vpusty s roštom znesú váhu chodca a dokonca aj auta, ktoré ich prešlo. Ale nie sú také silné ako kovové a betónové drenážne systémy. Plast preto nie je najlepšou voľbou na silne zaťažené miesta: ulice s vysokou premávkou, parkoviská a podobne. Napokon, krehkosť pri nízkych teplotách je známou vlastnosťou plastov. Všetky polyméry krehnú, otázkou je len pri akej teplote. Napríklad -15 °C zvyčajne stačí na to, aby sa PVC rozbilo silným úderom. Polykarbonát a polyetylén udržujú oveľa nižšie teploty - od -25 °C do -45 °C (alebo dokonca až -50 °C pre niektoré polyméry). Ale aj v takom plaste sa krehkosť výrazne zvyšuje, akonáhle teplomer prekročí nulovú značku. Plastové chodníkové žľaby preto nie sú vhodné do severných oblastí.

Foto: krowgid.com

Text: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

431