Spánok je podstatný pre naše zdravie a psychickú pohodu. Jeho kvalita môže byť ovplyvnená viacerými faktormi, ako je umiestnenie spálne, teplota, svetlo či hluk. Ak si zariaďujete byt alebo dom a premýšľate, kde bude spálňa, zvoľte tichú miestnosť, kde budete mať pokoj a ideálne podmienky pre vašu regeneráciu a odpočinok.
Obrázok:Spálňa je jednou z najdôležitejších miestností v našej domácnosti. To, kde je umiestnená a ako je zariadená, ovplyvňuje naše duševné a fyzické zdravie.
Kam v byte či dome so spálňou?
Správna poloha spálne je dôležitá pre dosiahnutie pokojného a kvalitného spánku. Zamerajte sa na všetky faktory, ktoré môžu ovplyvňovať váš spánok a podľa toho si vyberte tú správnu miestnosť.
Spálňa by mala byť situovaná v miestnosti, kde je najviac ticho. Hluk zvonku sa totiž dá len ťažko ovplyvniť. Ak je príliš veľký, je potrebné inštalovať zvukotesné okná, čo je však investícia navyše. Spálňu preto umiestnite čo najďalej od ulice.
Dbajte tiež na to, aby ste v noci mali v spálni dostatočnú tmu. Ideálne je, aby dvere do chodby či inej miestnosti neboli priesvitné. Aj tu platí rada vyvarovať sa umiestneniu spálne smerom do ulice. Je totiž náročné zatieniť ako pouličné svetlá, tak svetlá prechádzajúcich áut.
Ak bývate v rodinnom dome, spálňu situujte čo najďalej od garáže alebo prístrešku na auto. Svetlá a hluk prichádzajúceho auta sú veľmi nepríjemné. Ak si navyše chcete zdriemnuť aj počas dňa a váš partner niečo majstuje v garáži, na pokojnom odpočinku vám to nepridá. Nemáte garáž či prístrešok pre vaše auto? Existujú kvalitné firmy (napríklad SUN SYSTEM), ktoré vám na zákazku vyrobia, dovezú a zmontujú rôzne typy prístreškov kdekoľvek si budete priať.
Teplota je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje pohodlný a kvalitný spánok. Ideálna teplota v spálni by mala byť okolo 17 °C. V zime to problém nie je, no v lete nie je ľahké sa dostať na podobnú teplotu. Aby ste ušetrili za klimatizáciu, ktorá nie je veľmi prospešná pre vaše zdravie ani peňaženku, umiestnite spálňu na severnú či západnú stranu.
Ak chcete zabrániť prieniku tepla zo slnečného žiarenia do spálne, zaobstarajte si tienenie, ktoré bude výborne odrážať UV žiarenie od okien. Úplne ideálne je vonkajšie tienenie, cez ktoré sa slnko a teplo vôbec nedostane k oknám, a tak sa nezohreje ani spálňa.
Pravidelne vetrajte. Zabránite tak prípadnej vlhkosti, ktorá vedie k tvorbe plesní. Miestnosť sa zároveň ochladí a tým sa zníži jej teplota. V lete je dobré poriadne vyvetrať ráno, skôr než slnko zohreje vzduch. V zime naopak nevetrajte dlho, aby miestnosť príliš nevychladla a do spálne sa nedostala vlhkosť. Aj tu platí, aby ste mali okná čo najďalej od štartujúcich či prechádzajúcich áut.
Obstaranie prístreška na auto má výhodu v tom, že ho môžete umiestniť kdekoľvek a nie je tak finančne náročný ako stavba garáže.
Usporiadanie spálne podľa feng shui
Feng shui je východoázijská filozofia, ktorá verí, že správne usporiadanie priestoru vytvára dobrú energiu, ktorá pozitívne ovplyvňuje naše zdravie, prosperitu a šťastie.
Feng Shui ponúka základné zásady pri zariaďovaní spálne, aby ste sa v tejto miestnosti cítili čo najlepšie.
Posteľ by nemala byť priamo pri dverách a čelo postele by malo byť umiestnené pri stene.
Spálňa by mala byť priestranná a mal by sa v nej nachádzať len nevyhnutný nábytok. Je to dôležité hlavne preto, aby sa v nej dobre udržiaval poriadok a čistota.
Spálňu laďte do farieb, ktoré podporia pohodu a relax. Sú to predovšetkým svetlé odtiene prírodných zemitých farieb. Vyhýbajte sa výrazným a krikľavým farbám.
Ťažký a veľký nábytok neumiestňujte do stredu miestnosti, ku oknám ani k dverám. Pri feng shui je dôležité prúdenie energie tzv. chi.
V spálni používajte textílie, ktoré sú príjemné na dotyk, sú antiseptické a ľahko sa čistia. Ideálnym materiálom je napríklad bavlna, vlna, konopná textília a iné.
Do spálne inštalujte tlmené centrálne osvetlenie a v prípade, že v nej máte aj pracovňu, obstarajte si na pracovný stôl lampičku s tienidlom.
Nepodceňujte význam spálne pre odpočinok, ktorý je podstatný pre naše duševné a fyzické zdravie a ovplyvňuje náš každodenný život.