Za ostatných desať rokov prešlo osvetlenie schodísk príjemnými inovatívnymi premenami a to hlavne kvôli dostupnosti riešenia pomocou LED diód. O nich aj o možnostiach, ktoré sú dnes in budeme písať v tomto článku.
Dobre osvetlené schodisko je pre vás aj vaše deti to je komfortom aj štandardom, ktorý zabezpečuje pohodlné používanie schodov bez problémov a úrazov. Svietidlá určené pre osvetlenie schodiska to sú predovšetkým bodové svietidlá s integrovaným alebo vymeniteľným zdrojom, často zapustené priamo do schodov alebo do stien pri schodisku. Taktiež lustre, ktoré schodisko osvetľujú celoplošne a tiež spomínané osvetlenie pomocou LED diód a LED pásikov, či už vysoko svietivé alebo dekoratívne.
Schodisko vedúce k ďalším poschodiam budovy vyžaduje vždy určitú dávku pozornosti tak počas jeho stavby ako pri finálnych prácach čo sa týka zábradlia a osvetlenia. Zostup a výstup musí byť maximálne bezpečný a pohodlný pre všetkých členov rodiny. Najmä ak je konštrukcia schodov zložitá (točité schodisko), alebo je konštrukcia príliš strmá a podobne, musíme vždy dbať na to, aby boli jednotlivé stupne dokonale osvietené za tmy i šera. Riešenie dvoma stropnými svetlami nie je zastaralé ale musíme si uvedomiť, že v dnešnej dobe sa často stretneme s nízkymi stropmi, na ktoré sa svietidlo síce dá umiestniť, no svetelný kužeľ nedokáže obsiahnuť všetky stupne schodov. Práve kvôli tomu je potrebné nájsť vhodnejší spôsob svietenia.
Pamätajte, že pri inštalácií osvetlenia schodov je dôležité, aby sa svetlo po zapnutí jemne rozptýlilo po nášľapových plochách a jeho lúče by mali smerovať paralelne ku schodom smerom nadol. V žiadnom prípade by nemalo oslepovať oči. Okrem toho by zvlášť stropné svetlá mali byť dostatočne silné, no vzhľadom k tomu, že sú tieto vo väčšine prípadov umiestnené vysoko, mali by byť doplnené bočnými svetlami, pripevnenými priamo k múru.
Stropné svetlo tak postačí jediné, ktoré bude vytvárať dominantu priestoru schodiska a bude zladené farebne aj dizajnovo s bočnými svetlami na múre. Po ich zapálení sa tak dá vytvoriť sviatočná atmosféra priamo na schodisku. Potreba stropného svetla zaniká, ak je strop veľmi nízky a naopak, ak je vysoký, stáva sa nutnosťou. Inak bude toto miesto vo vašom dome vytvárať vždy ponurú atmosféru.
Orientované osvetlenie je veľmi obľúbené a využíva sa hlavne pre dlhé schodiská, alebo schodiská so zákrutami ako aj pri vonkajších schodiskách, kde slúžia tiež ako majáčiky, ktoré nás ku schodisku bezpečne navigujú. Toto osvetlenie zdôrazňuje siluetu a obrysy schodiska a zabezpečuje, že aj v tme budeme presne vedieť, kam stúpiť bez úrazu a iných problémov. Svetlovody môžu byť nastavené na stene v určitej vzdialenosti (po krokoch) od seba, alebo môžu byť nainštalované nad každým schodíkom. Tiež môžu byť zabudované do zábradlia. Podmienkou je, aby nevydávali veľké množstvo tepla a taktiež aby mali nízku spotrebu elektrickej energie (možnosť nechať rozsvietené aj v noci). Dôležitý je tiež bezpečnostný faktor pri ich čistení.
LED pásiky je možné použiť na osvetlenie schodiska tak dekoratívne, ako úžitkovo. V každom prípade môžeme ich pomocou vytvoriť veľmi zvláštnu atmosféru tak v interiéri ako aj exteriéri.
Dekoratívne osvetlenie nerieši bezpečné osvetlenie schodov, ale pridáva mu požadovanú atmosféru, vďaka ktorej sa aj malá oslava zmení na vizuálny zážitok. Zvlášť vhodné je v období vianočných či veľkonočných sviatkov a tématických dní ako doplnok k hlavným svetlám.
Je však potrebné pripomenúť, že schody patria medzi konštrukcie, po ktorých sa chodí a tak nikdy nepoužívajte na dekoračné svetlo napríklad voľne stojace sviečky. Riziko požiaru je vtedy veľmi vysoké. Použite teda špeciálne kahance, určené pre takéto príležitosti.
Správny tón. Pri výbere osvetlenia by sme mali dbať tiež na takzvané tepelné nasýtenie podsvietenia jednotlivých schodov, pretože práve toto bude mať v konečnom dôsledku vplyv na náladu v miestnosti aj na naše osobné pohodlie. Drevené konštrukcie by mali využívať mäkké žlté teplé svetlo, ktoré ešte viac zvýrazní štruktúru dreva. Pri kovovom schodisku však existuje možnosť bieleho alebo iného svetla chladnejších farieb.
Pri betónových a sklenených schodoch sa musíte spoľahnúť na vlastný úsudok aj na potreby, ako sa chcete v priestore domu sami cítiť. Tu existuje aj možnosť kombinácie teplých tónov s chladnými, kde ich žiara bude rovnomerne rozložená, alebo s dominanciou teplej budú kontrastovať akcenty chladnej bielej či modrej.
Foto: www.homester.com.ua
Autor: Ivan Nôta